Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    listopad 2019    »
PÚSČPSN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Novinky

18.prosince 2017
Přejeme PD pacientům a jejich rodinám do roku 2018 všechno nejlepší.
7.prosince 2017
Věděli jste, že v roce 2018 bude mít peritoneální dialýza výročí? Pacienti ji v ČR mohou využívat už 40 let. Největší rozvoj zaznamenala v 90. letech 20. století, kdy se začaly používat moderní dialyzační vaky.
Peritoneální dialýza
16.listopadu 2017
Dialyzovaní pacienti by neměli podceňovat pravidelnou stravu, a to včetně dopoledních a odpoledních svačin, které jim dodají potřebnou energii a bílkoviny.
Rada

starší novinky

Asistovaná peritoneální dialýza

Asistovanou peritoneální dialýzu neboli službu, kdy s peritoneální dialýzou pomáhá zdravotní sestra přímo v domácím prostředí pacienta, je možné lehce vyhledat pomocí webové aplikace.

Nyní je dostupný vyhledavač agentur domácí péče, které nabízejí kromě asistované peritoneální dialýzy, také aplikaci domácí parentální výživy nebo hemofilických léčivých přípravků.

Nutno zdůraznit, že pouze praktický lékař na základě doporučení od nefrologa nebo nefrolog může pacientovi předepsat služby agentury domácí péče. Pacient za služby agentury domácí péče nic neplatí. Webová aplikace umožňující snadné vyhledání nejbližší agentury domácí péče je dostupná na tomto odkazu.

Jednou z velkých předností domácí dialýzy je léčení pacienta v jeho domácím prostředí a do určité míry i přizpůsobení léčebného režimu jeho individuálním potřebám. Peritoneální dialýzu si v ČR většinou vybírají soběstační pacienti, kteří jsou schopni zvládat jak léčbu, tak často i práci, studium a další aktivity. Věk populace se však zvyšuje a spolu s tím vzrůstá i počet nemocných, kteří jsou nějakým způsobem handicapováni a nejsou schopni se o svou léčbu postarat. Přitom se ale nechtějí léčit v nemocnici nebo jiném zařízení. Ani pro tuto skupinu nemusí být domácí dialýza nedostupná, právě díky službám agentur domácí péče. Pacientům to přináší i další výhody – v případě peritoneální dialýzy například není nutno se dopravovat 3x týdně na hemodialýzu, stresovat čekáním na sanitu, nemusí mít vytvořen (často i opakovaně) cévní přístup pro hemodialýzu, mají významně menší dietní omezení a léčba je i šetrnější, protože mají menší výkyvy ve vnitřním prostředí.

Zdravotní sestra přichází za pacientem a pomáhá s provedením výměny dialyzačního roztoku. Na jednu proceduru se počítá 50 minut času sestry a drobný spotřební materiál (sterilní rukavice, rouška a odpadkový box). Výkon je dle indikace nefrologa možno provádět až 5x denně, standardně se provádí 4x denně. Speciálním materiálem potřebným k léčbě zásobuje pacienta přímo nefrologické pracoviště.

 

 


<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz