Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    prosinec 2019    »
PÚSČPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Novinky

18.prosince 2017
Přejeme PD pacientům a jejich rodinám do roku 2018 všechno nejlepší.
7.prosince 2017
Věděli jste, že v roce 2018 bude mít peritoneální dialýza výročí? Pacienti ji v ČR mohou využívat už 40 let. Největší rozvoj zaznamenala v 90. letech 20. století, kdy se začaly používat moderní dialyzační vaky.
Peritoneální dialýza
16.listopadu 2017
Dialyzovaní pacienti by neměli podceňovat pravidelnou stravu, a to včetně dopoledních a odpoledních svačin, které jim dodají potřebnou energii a bílkoviny.
Rada

starší novinky

Poradna MUDr. Bednářové

MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc. Tato poradna je určena především pro pacienty léčící se peritoneální dialýzou, ale i pro jejich rodinné příslušníky. Samozřejmě funguje i pro ty, které tato metoda zajímá.

MUDr. Bednářová bude na vaše dotazy odpovídat každé pondělí. Jakmile paní doktorka vaši otázku zodpoví, objeví se dotaz v Poradně, včetně odpovědi lékařky (dotaz se tedy nezobrazuje na webu ihned po jeho odeslání).

MUDr. Bednářová pracovala 15 let na interním oddělení VFN Strahov a věnovala se peritoneální dialýze, hemodialýze, ale také výuce studentů. V současnosti je vedoucí lůžkového oddělení na Klinice nefrologie 1. LF UK Praha, má bohaté zkušenosti s léčbou pacientů s hemodialýzou a peritoneální dialýzou. Kromě toho se věnuje výuce studentů a jejich postgraduálnímu vzdělávání.

E-mail:
Zpráva:
souhlasím s podmínkami užívání www.domaci-dialyza.cz
Všechny položky jsou povinné
Dotaz: Dobrý den,
mám dceru 14 let, má diagnostikován Joubertův syndrom s Juvenilní nefronoftýzou, Neurovývojovou poruchu s opožděným a nerovnoměrným vývojem CNS. Momentálně CKD IV. Hodnoty - HGB 107,P 1,47, Krea 249,Urea 10,7,CYST C 2,71, GFR - cyst.C 0,43, Ferit 147,7. PTHI 19,31, C-UreaK 0,382. Polyurie, nycturie a polydipsie, diuréza 5500 m24 hod. Hmotnost moči nízká pod 1005.Glomerulární fitrace cca 0,40ml/s/1,73m2. Hladina hemoglobinu kolísá, železo je podáváno inj. Již mi bylo sděleno, ať začnu rozmýšlet, jakou formu dialýzy si zvolíme. Nikdo nám neřekne a nikdo neví jak dlouho ještě budou ledviny aspoň z části funkční. Jelikož bydlíme cca 2 hodiny od Motola, přemýšlím nad peritoneální formou. Bojím se komplikací v podobě případné infekce. Dále je dcera na hranici mentální retardace, vyvádí jen když má kanylu a takto ji budou koukat hadičky z břicha, výměnu bych prováděla já a má i obezitu. Zvažuji pro a proti vůči domácí dialýze. Děkuji Vám za odpověď. Burdová


24. 05. 2017

Odpověď: Vážená paní Burdová, nemáte to vůbec jednoduché. Myslím, že při glomerulární filtraci 0,43 nebude zatím dialyzační léčba nutná. Po zhoršení renální funkce jsou 2 možnosti, buď hemodialýza, nebo peritoneální dialýza. Hemodialýza bude asi velmi obtížná, neboť procedura trvá minimálně 4 hodiny a po tuto dobu bude muset vaše dcera vydržet sedět, moc se nehýbat, neboť bude mít dialyzační kanyly zavedeny do trvalého tepeno-žilního zkratu na předloktí. Další možností je hemodialýza přes centrální katétr, který se zavádí do krční žíly, ale to se domnívám, že by pro Vaši dceru nebylo vůbec vhodné.
Peritoneální dialýza by byla jistě možnou variantou, ale musela byste výměnu roztoku provádět Vy sama. Při výměně roztoku je riziko kontaminace a zanesení infekce do dutiny peritoneální. Dcera by se nesměla při výměně roztoku ničeho dotknout. Výměna trvá asi 20 minut. Riziko infekce je hlavně při rozpojování a spojování setů. Domnívám se, že by tato metoda byla pro vaši dceru vhodnější. Sama jsem léčila podobnou pacientku. Rodina to tehdy velmi dobře zvládla. Přeji vám hodně sil. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, paní doktorko, mám maminku, které je 88 let, žije na Moravě a druhý rok jezdí na dialýzu do Šternberka. Jezdí 2 x týdně pouze na 3 hodiny. Protože už se nemůže o sebe sama starat, rozhodla jsem se vzít ji k sobě do Hostivice u Prahy. Jenže se potýkáme s pro ni velkým problémem. Nemůžu najít dialyzační středisko, kde by byla možnost napojení jen na ty tři hodiny. Možná byste nám mohla poradit. Maminka dialýzu psychicky celkem těžce snáší, jinak je na svůj věk celkem vitální

Děkuji předem za odpověď

S pozdravem

Ivana Teshomeová


11. 03. 2017

Odpověď: Dobrý den, z Hostivic je asi nejblíže do dialyzačního centra v Motole, nebo si zjistěte nejbližší dialyzační centrum, jistě se o Vaší maminku postarají. Lékař zjistí, jaké má hodnoty a jak fungují ledviny a jak potřebuje hemodialýzu. Domluvíte pak další postup.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den,

přítel (40) uvažuje o APD, která mu byla doporučena před transplantací, jelikož na hemodialýzu dochází už poměrně dlouho (přes 4 roky). Od mala se s tímto potýká, prošel si dvěma transplantacemi, minulý rok prodělal infarkt a mrtvici a upřímně je už z vyšetření a z neschopnosti zdravotnictví unavený.
Proto budeme moc rádi, když se nám pokusíte zodpovědět o APD co nejvíce:
1. Co se stane, když by jednu noc vynechal?
2. Jak se postupuje v případě, že by si chtěl člověk večer zajít do divadla nebo se pobavit.
3. Jaka je pravděpodobnost zánětu pobřišnice? V jakých případech se to stává? Jestli u každého pacienta nebo jen výjimečně při nedodržení hygieny nebo sterilního prostředí?
4. Zavedení katetru se provádí v celkové anestezii, jak velký je anestezie nápor na srdce, přítel má po infarktu už strach, i když podle kardiologa má srdce silné,
5. Když bude muset přítel podstoupit operaci vyjmutí staré ledviny, je možné při této operaci zavést katetr tak, aby nemusel na operaci dvakrát nebo jak se v tomto případě postupuje?

Předem děkujeme za odpovědi
Hezký den Hurtová


13. 01. 2017

Odpověď: Dobrý den paní Hurtová,
automatizovaná peritoneální dialýza se používá u pacientů se selháním ledvin. Je to metoda, kdy výměny dialyzačního roztoku provádí v noci automaticky přístroj a přes den si obvykle dělá pacient ještě jednu výměnu roztoku ručně. Léčba přístrojem trvá asi 8 hodin. V případě, že máte večerní program, divadlo apod., je možné se napojit k přístroji později a léčba pak samozřejmě končí později ráno. Další možností je v den, kdy nemáte čas na výměny pomocí přístroje si udělat pouze výměny ručně. Před tím, než se zahájí léčba přístrojová (APD), je nutné naučit se provádět výměny ručně. Infekce peritonea podle statistiky hrozí pacientovi, který je léčen peritoneální dialýzou, jednou za 4 roky léčby. Je to statistika, ve skutečnosti to znamená, že někdo nemusí mát zánět nikdy a někdo 1x ročně. Zánět pobřišnice se léčí antibiotiky, a většinou není nutná hospitalizace. Při dodržovaní hygienických doporučení je riziko této komplikace velmi malé. Zavedení peritoneálního katétru se provádí v celkové anestezii, jedná se o výkon krátký, provádí jej chirurg laparoskopicky, výkon trvá asi 20 minut. Kombinovaný výkon, při kterém se odstraní nefunkční štěp ledviny a zavede se dialyzační katétr je možný, ale je potřeba se na něm domluvit s chirurgem, který bude výkon provádět. Pokud není infekční komplikace a není ohrožen nový zavedený katétr infekcí, lze toto provést současně. Anestezie je pak jedna, ale výkon je delší. Domnívám se, že ani dva výkony provedené s odstupem s krátkou anestezií nejsou problémem. Konečné stanovisko, ale musí vzejít od chirurgického pracoviště.

S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: V súvislosti s peritonealnou dialyzou sa vždy píše o zaistení dostatočného čisteho a sucheho priestoru pre skladovanie prislušnych pripravkov a pomôcok. Ešte nikde som sa však nedočítal žiadnu prakticku informaciu (napriklad \"potrebujete priestor asi 2 m3 alebo \"stačí priestor 2 x 1x 0,6 metra\" a podobne). Viete mi teda poradit kolko miesta si mam pripravit na tento ucel?
Dakujem za odpoved.


05. 01. 2017

Odpověď: Dobrý den,
co se týká potřebného prostoru, záleží na typu léčby, tedy na tom, zda se léčíte pomocí CAPD (kontinuální ambulantní peritoneální dialýza), či APD (automatizovaná peritoneální dialýza). Ale také na počtu dialyzačních výměn a množství použitého dialyzačního roztoku.

Metoda APD je prostorově náročnější, počítejte zhruba 3 metry čtvereční na skladování roztoků (krabice s roztoky se skladují na sobe až do výšky 1,8 m) a ještě prostor na stoleček o rozměrech cca 1*0,6 m, kde budete mít umístěný cycler a další pomůcky. Výhodné je, pokud je tento stoleček na kolečkách.

Ideální je mít pro výměny dialyzačního roztoku vyhrazenou samostatnou místnost nebo alespoň koutek. Důležité je zmínit, že řidič, který materiál zaváží, se postará o naskladnění materiálu (krabice s roztoky) na místo, které mu ukážete.

PD tým

Dotaz: Dobrý den.
Jsem na peritoneální dialýze 15 měsíců. V srpnu mi byla přiznána invalidita III. stupně. Mám nárok na získání průkazu ZTP ?
Děkuji. Jiří Kesl


29. 09. 2016

Odpověď: Dobrý den, pane Klesle,

přiznání průkazu mimořádných výhod ZTP nesouvisí přímo s přiznáním invalidity. Požádejte si o přiznání průkazu na místě příslušném úřadu práce (formulář je možné stáhnout na internetu např. na www.ligavozíčkářů.cz). Vaše žádost bude posouzena posudkovým lékařem na základě zpráv Vašeho praktického lékaře a lékařů specialistů. Posuzuje se zejména Vaše mobilita – pohyblivost. Určitě si zkuste zažádat, s průkazem jsou spojeny výhody jako možnost parkování na vyhrazených místech, osvobození od dálniční známky atd. Pokud byste potřeboval ještě nějaké další informace nebo pomoc můžete mi zavolat na tel.: 775 09 06 04, ráda Vám poradím.

S pozdravem


Mgr. Michaela Černá

Dotaz: Dobrý den,
mám začít chodit na dialýzu a nedaří se založit píštěl, ani po dvou reoperacích.

Bylo mi nabídnuto zavedení katétru do krku. Z tohoto výkonu mám obavy – nemůže dojít k poranění okolních orgánů nebo k infekci a otravě krve? Je nějaká jiná možnost?

Děkuji za odpověď
KB


Karolína B., 15. 07. 2016

Odpověď: Na tento dotaz odpověděla Prof. MUDr. Sylvie Opatrná, Ph.D.

Dobrý den, Karolíno,
zavedení dialyzačního katétru do velkých žil na krku nebo v třísle je běžné zajištění cévního přístupu pro hemodialýzu, je však spojeno s nezanedbatelným rizikem infekcí, jak správně píšete, které se šíří v krevním oběhu a mohou navodit stav lidově zvaný „otrava krve“.

Ve Vaší situaci je možné zvážit pobřišniční/peritoneální domácí dialýzu, kdy se katétr zavádí do břišní dutiny. I tam je porušena celistvost organismu a je propojeno vnitřní a zevní prostředí, eventuální infekce se však obvykle nešíří mimo peritoneální dutinu a nezpůsobuje otravu krve.

S pozdravem
S. Opatrná

Dotaz: Dobrý den, mohla bych vědět, na co konkrétního si mám dávat pozor při výběru a konzumaci potravin, když má člověk domácí dialýzu. Jím převážně čerstvé ovoce a zeleninu, občas si vařím, jsem Veganka. Vím, že mám dávat pozor na draslík a fosfor.
Můžu užívat mladý ječmen, chlorellu a spirulínu?
Díky, Laura a její tygři :-)


20. 06. 2016

Odpověď: Dobrý den, vážená Lauro a vaši tygři, při peritoneální dialýze se látky odstraňují trvale, není tak velké riziko zvýšení hladin draslíku. Obecně při dialýze je zapotřebí hlídat hladiny fosforu. V potravinách čerstvě připravených je ho méně, to znamená, že veganská strava je z tohoto pohledu bezpečnější. Draslík je nebezpečný pro srdeční činnost, vysoká hodnota vede k srdeční zástavě. Draslík je obsažen v ovoci, hlavně v peckovitém ovoci. Při peritoneální dialýze se odstraňuje dobře, není obsažen v dialyzačním roztoku, přesto je zapotřebí kontrolovat draslík v séru a podle jeho hodnot se sestavuje jídelníček. Ovoce a zeleninu jíst můžete, ale množství si rozložte v průběhu dne. Potraviny střídejte, aby příjem živin byl vyrovnaný, můžete v rozumné mířejíst vše.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, zajímá mě u domácí "břišní" dialýzy, jak se stravovat, jsme vegani. Na co si dát pozor co hlídat? Existují sestavené nějaké jídelníčky i pro vegany? Děkuji za odpověď, Marek

14. 06. 2016

Odpověď: Dobrý den, pane Marku, dieta při peritoneální dialýze není tak přísná, jako při hemodialýza, jediným problémem je fosfor. Fosfor se při peritoneální dialýze odstraňuje špatně, proto je zapotřebí příjem v potravě snížit. Fosfor je obsažen ve velkém množství v konzervantech, ve stravě veganů jich je velmi málo, takže by s fosforem neměl být problém. Další, na co je třeba myslet je draslík. Lékař Vám při kontrole řekne, jaké hodnoty draslíku v krvi máte, jak se odstraňuje do dialyzačního roztoku a podle toho si upravíte příjem potravin obsahujících draslík(ovoce, zelenina. Někteří pacienti mají hodnoty draslíku nízké, někdo má tendenci k vyšším hodnotám draslíku, záleží i na lécích, které mohou hodnoty draslíku v krvi zvyšovat. Třeba nesteroidní antiflogistika (Brufen apod). Nevím, zde existuje jídelníček pro vegany, ale zjistím to a dodatečně Vám odpovím. S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
měl bych pár dotazů:
1. Je možné při domácí dialýze chodit plavat do klasického bazénu (tím myslím, kde není slaná voda) a zda se třeba dá přes ten vývod nějak gázka a pak olepí fólií dookola?
2. Jak dlouho se čeká na transplantaci ledviny, partnerce je 65 let.
3. Po transplantaci ledvin se prý berou doživotně nějaké léky na "snížení imunity", znamená to tedy, že nemůže užívat zároveň některé doplňky stravy, které naopak imunitu organizmu zvyšují?
Děkuji.


29. 05. 2016

Odpověď: Dobrý den,
na peritoneální dialýze je možné se koupat v bazénu, pokud je zaručena čistota vody. Voda nemusí být slaná. Někteří pacienti používají ke krytí katétru stomický sáček. Naši pacienti si výstup katétru nekryjí, po vykoupání se osprchují a okolí katétru očistí do sucha. Okolí katétru nesmí být kryto obvazem, nebo prádlem (plavky), které je mokré, nebo vlhké, hrozí riziko infekce katétru.
Průměrná čekací doba na transplantaci ledviny je jeden rok, jedná se o průměrnou dobu, závisí na krevní skupině a mnoha dalších faktorech. Nelze tedy zajistit, že transplantace proběhne do jednoho roku. Může to být půl roku nebo 2 roky.
Je pravda, že po transplantaci ledviny je nutné užívat léky, které potlačují imunitu, po vysazení této léčby dochází k reakci protilátek příjemce ledviny proti darované ledvině s následkem ztráty darovaného orgánu. O doplňcích potravy ovlivňujících imunitu se nemohu vyjádřit, neboť s jejich použitím nemám zkušenosti.

S pozdravem
V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, zajímá mě, jaké jsou pro pacienta náklady na domácí dialýzu a kdo vlastně o domácí dialýze rozhodne? jestli si pacient sám může říct, že chce domácí dialýzu nebo je to výhradně na doporučení doktora, či jestli do toho nějak mluví i pojišťovna? Děkuji za odpověď. Tomáš Míka

21. 03. 2016

Odpověď: Dobrý den, pane Míko,
peritoneální dialýzu hradí pojišťovna. Jediné náklady jsou spojené se spotřebou energie, neboť dialyzační roztok se na speciální ploténce musí nahřát před použitím na teplotu těla. Pojišťovna nerozhoduje o léčbě pacienta. Zda je peritoneální dialýza vhodná metoda léčby pro daného pacienta rozhoduje lékař. Metoda se nehodí pro pacienta po opakovaných nitrobřišních operacích, nebo pro pacienta, který by dostatečně nespolupracoval (neprováděl by výměny) nebo pacient, který by z nějakého jiného důvodu, nemohl provádět výměnu roztoku- nemohl by provést napojení vaků s roztokem k peritoneálnímu katétru ( porucha hybnosti ruky, slepota apod). V těchto případech, ale může pacientovi pomoci s výměnou někdo z rodiny, nebo je možnost asistované peritoneální dialýzy, kdy výměnu provádí agentury domácí péče. Metoda není vhodná ani pro pacienta, který nemá hygienické návyky, nebo který pracuje v prašném prostředí, nebo provádí těžkou manuální práci. Pro velkou většinu pacientů je léčba peritoneální dialýzou ale vhodná. Rozhodnutí o léčbě peritoneální dialýzou je individuální, a musí se domluvit vždy lékař s pacientem.
S pozdravem V. Bednářová.

Dotaz: Dobry den, muj dotaz se tyka meho 4 mesicniho syna, kteremu byla diagnostikovana hydronefroza obou ledvin .Uz od narozeni mu podavam antibiotika 7,5 ml kazdy den vecer. Byli jsme na spouste vysetreni - ultrazvuky, nuklearni medicina vysetreni a koncem tohoto mesice nas ceka dalsi vysetreni se zavadenim katru a vysetreni mocoveho mechyre. Jeho leva ledvina pracuje na 49 % a prava na 53 % takze ma delitaci na obou ledvinach. Chci se optat, jestli je nejake velke riziko, ze ledviny prestanou fungovat a jestli je na miste operace a nebo lepsi vyckavat a cekat jestli se to neupravi. Jsem z toho uz opravdu zoufala, jelikoz zijeme v Anglii a pouze chodime na vysetreni a nikdo nam nic poradne ani nerekne. Dekuji predem za Vasi odpoved. S pozdravem Sarka

21. 01. 2016

Odpověď: Vážená paní Šárko,
vrozená oboustranná hydronefroza ledvin není až tak vzácný nález. Že podstupujete spoustu (z toho, co píšete, plně indikovaných) vyšetření je zcela přirozené, protože je potřeba znát jednak funkci ledvin, jednak rozsah postižení - již víte, že je oboustranné, dále vývoj - ev. progresi v čase, původ-důvod hydronefrozy a tedy, kde ev. provést operační řešení. Dočasné nebo definitivní. Že je isotopové vyšetření ledvin symterické (musí dohromady být 100%, Vy uvádíte součet 102%, z toho usuzuji, že bude 49 a 51 % nebo 47 a 53 % - pořád z pohledu nefrologa symetrie) ukazuje na oboustranné a stejné postižení obou ledvin. Nic to ale neříká o funkci - tedy vylučování vody a zplodin metabolismu. Dá se tedy pracovně očekávat, že může jít o překážku v místě společném pro obě ledviny a tedy močový měchýř a močová roura. Proto to vyšetření cévkou (katetrem) močové roury a močového měchýře. Teprve na základě těchto vyšetření lze stanovit postup - operace, konzervativně? Ale to je hypotéza, neznám krom isotopových hodnot žádné jiné výsledky, ani stupeň hydronefrozy, ani funkci ledvin. Pokud je hydronefroza významná, může tlakem postupně poškodit ledviny a snižovat jejich funkci. V tomto případě, pokud se najde příčina, překážka v odtoku, není nač vyčkávat, spontánně se to neupraví. Proto je operace jediných možným řešením k zachování dobré funkce ledvin. Antibiotikum je podáváno plně indikovaně proto, že případná infekce v tomto terénu by mohla výrazně poškodit ledviny zánětem s vysokým nebezpečím poškození ledvin chronickým zánětem.

S pozdravem

MUDr. Karel Vondrák
Pediatrická klinika
FN Motol
Praha 5

Dotaz: Dobrý den, paní doktorko, chtěl bych vědět, zda mohu přejít z hemodialýzy na peritonealní dialýzu i v případě, že již nemočím. Ale v případě většího váhového přírustku (vody) ještě něco málo přesto vymočím, cca 1 až 2 dcl. Chtěl bych přejít na tzv. noční dialýzu, jelikož stále pracuji (manuálně) a pouze na ranní směnu 8 hod denně, ale nejsem si jistý zda při tzv. denní PD bych mohl zajistit naprostou čistotu výměny roztoku, i když mam slíbeno, že bych ji mohl provádět u nás v podniku v laboratoři, proto bych preferoval spíše noční PD. Žadné operace břicha jsem nikdy neprodělal, je mi 50 let, BMI mám cca 32.5, a po hemodialýze je mi dost často velmi zle a mám křeče jak do nohou tak i do rukou a zvracím. Velmi Vám tímto děkuji za odpověd. Martin Vašíček, Kalek v Krušných horách.

26. 12. 2015

Odpověď: Dobrý den, pane Vašíčku, peritoneální dialýza jen v noci by Vám určitě nestačila, pokud nemočíte, je potřeba velkého objemu dialyzačního roztoku při peritoneální dialýze, aby Vaše hodnoty byly dostatečné. Vzhledem k Vašemu BMI budete potřebovat, kromě denních výměn i další 2 výměny přes den. U pacientů mužů s velkým tělesným povrchem, někdy samotná peritoneální dialýza nestačí, nedokáže dostatečně účinně odstranit toxické látky. Řešením by mohla být ev. kombinace peritoneální dialýzy a hemodialýzy.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobry den, jake je omezeni v pitnem rezimu pacienta peritonealni dialyzou. Dochazim na hemodialyzu a omezeni v pitnem rezimu nezvladam. Zaroven chodim do prace a manuelne pracuji. Ale o domaci dialyze s nocnim rezimem jsem doposud neslysel ani od lekaru na stredisku v Chomutove. Pro me osobne by to bylo VYSVOBOZENI z velmi omezujiciho a velmi spatneho zivota v 50ti letech. Hemodialyzu velmi spatne snasim a mam neustale problemy z fistuli,a psychicky je to spatne. Take musim dojizdet dost daleko na stredisko fresenius v chomutove. Dekuji vam za odpoved. Vasicek Martin

07. 12. 2015

Odpověď: Dobrý den, pane Vašíčku, příjem tekutin při peritoneální dialýze závisí na tom kolik pacient močí. V případě malého objemu moči je možné vypít zhruba stejně tekutin + tekutiny, které se odstraní při peritoneální dialýze. Množství odstraněné vody při peritoneální dialýze by mělo být kolem jednoho litru. Znamená to, že denně můžete, pokud je množství moči minimální vypít pouze jeden litr tekutin. Výhodou peritoneální dialýzy je, že se voda a toxické látky odstraňují z organismu trvale každý den. Určitě byste mohl peritoneální dialýzu zkusit. Samozřejmě to závisí i na Vaší práci. Práce v prašném prostředí může být problémem i pro riziko zavlečení infekce do dutiny břišní peritoneálním katétrem. Peritoneální dialýza poskytuje pacientům jiné možnosti, než hemodialýza, ale samozřejmě není bez rizik. Domluvte se s Vaším ošetřujícím lékařem. Můžete ještě napsat konkrétní dotaz a ráda Vám na něj odpovím. S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, paní doktorko, ráda bych Vás požádala o radu. Přítel si provádí peritoneální dialýzu teprve krátce (něco přes měsíc), bohužel za tu dobu se necítí vůbec dobře - nejvíce ho trápí časté nevolnosti a velmi silné bolesti kloubů a kostí, kvůli kterým nemůže ani spát. Je možné, že si jeho tělo na nový režim ještě nepřivyklo a je naděje, že mu časem bude líp a nebo se jedná o stav, který dialýzu běžně provází? Děkuji moc za Vaší odpověď. Hezký den.

07. 12. 2015

Odpověď: Dobrý den, vážená paní,
peritoneální dialýza není spojena s obtížemi, které Váš přítel má. Měl by se cítit dobře, rozhodně by neměl mít nevolnst ani bolesti kloubů. Je možné, že zatím není dialýza dostatečně účinná. Obvykle se zahajuje peritoneální dialýza s malými objemy dialyzačního roztoku a postupně se dávka dialýzy zvyšuje. Stav by se měl upravit. Pakliže budou obtíže přetrvávat, je potřeba Vašeho přítele vyšetřit, aby se vyloučilo jiné onemocnění.
Přeji brzké zlepšení stavu.
V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
zajímalo by mě zda existují v České republice nějaké sdružení či spolky, kde se můžu skontaktovat s lidmi, kteří si provádí domácí dialýzu. Také se chci zeptat proč nejsou funkční stránky na facebook. Děkuji moc za odpověď Cermanová Hana


11. 11. 2015

Odpověď: Dobrý den,

doporučujeme Vám kontaktovat Společnost dialyzovaných a transplantovaných, která po mnoho let pořádá aktivity pro dialyzované pacienty a jejich rodinné příslušníky.
Spojuje pacienty nejen na dialýze, ale i léčící se domácí dialýzou či po transplantaci. Více informací o aktivitách této společnosti naleznete na webové adrese: http://www.spoldat.cz/. Tato společnost má nyní i FB stránku - https://www.facebook.com/Spoldat-157210087956631/

Dotaz: Dobrý den,
můj otec dochází na dialýzu po selhání ledvin. Pije 1,2 litru vody a jí podle ledvinové diety. Udivuje nás, že z něho vypumpují při dialýze 3,5 litru vody. Na dialýzu dochází 3x v týdnu. Kde se tam ta voda bere? Je to normální stav pacienta s touto diagnózou? Děkuji za informace Markéta Multušová DiS.


13. 09. 2015

Odpověď: Dobrý den, paní Multušová,
jedním z úkolů ledvin je odstranit z organismu vodu. Množství moči je závislé na příjmu tekutin(nápoje + potraviny). Voda se částečně odstraňuje z organismu pocením, asi 500 ml vody, a na druhé straně se voda v organizmu tvoří při přeměnách látek a tvorbě energie - asi 500 ml. Znamená to, že ledviny musí odstranit všechnu vodu, kterou člověk přijme. Některé potraviny obsahují velké množství vody (ovoce, zelenina, rýže, těstoviny, pečivo, apod). Je zapotřebí do celkového příjmu tekutin za den, započítat i vodu, která je obsažena v potravinách. V případě chronického selhání ledvin záleží na tom, kolik pacient močí. Jednou za čas je potřeba změřit skutečné množství moči a podle toho odhadnout, kolik může pacient za den vypít. V případě, že je příjem tekutin vyšší než výdej, musí být voda odstraněna z organizmu při hemodialýze. Lékař na hemodialýze určí, kolik vody se musí při hemodialýze odstranit. Toto není tak jednoduché - musí se hodnotit stav pacienta, výška krevního tlaku a další parametry, které se měří při dialýze. V případě, že se voda neodstraní, může dojít k velmi závažným komplikacím, které mohou ohrozit i život pacienta. Nejzávažnější komplikací je otok plic (plicní edém). Při hemodialýze se voda odstraňuje 3x týdně, takže pokud pacient močí 1 000 ml a vypije 2 500 ml, tak po 2 dnech se musí odstranit z organizmu 3 000 ml tekutiny a po třech dnech 4 500 ml. Peritoneální dialýzu si provádí pacient denně, takže tam je jednodušší kontrolovat denní příjem a výdej tekutin a odhadnout stav hydratace - to je určení, kolik vody je v organismu.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
manželka má asi 8 roků odebranou ledvinu a nyní byl zjištěn nádor i ve druhé ledvině. Pravděpodobně jí odeberou i druhou ledvinu. Je v tomto případě možná domácí dialýza?
DĚKUJI. FIALA


12. 07. 2015

Odpověď: Dobrý den, pane Fialo, peritoneální dialýza bude jistě možná, ale závisí na tom, zda v dutině břišní po operaci ledvin nebudou srůsty. Bezprostředně po výkonu bude Vaše paní potřebovat hemodialýzu, aby se dobře zhojily rány. Za měsíc po výkonu je možné zavést do dutiny břišní peritoneální katétr pro periotenální dialýzu. Chirurg při zavádění peritoneálního katétru zkontroluje dutinu břišní, aby zde nebyly srůsty a nic nebránilo peritoneální dialýze, v případě potřeby je možné i srůsty rozrušit. V případě, že v dutině břišní budou srůsty, které nepůjdou rozrušit, bude nutná pak klasická hemodialýza.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, maminka přišla před dvěma lety o ledvinu a teď ji začali připravovat na to, že bude muset začít chodit na hemodialýzu. Protože psychicky těžko snáší nemocniční prostředí, přemýšlím o domácí dialýze. Maminka však má také cukrovku (nepíchá si ale inzulín), vysoký tlak a cévní potíže (špatně chodí). Je domácí dialýza vhodná i pro ni, případně který typ je vhodnější? Mamince je 70 let.
Děkuji a přeji hezký den. Jitka Žáková


26. 04. 2015

Odpověď: Dobrý den paní Žáková,
pro Vaši maminku by byla asi opravdu vhodnější peritoneální dialýza. Je to metoda, při které může být léčena doma a kontroly probíhají pouze jednou měsíčně. Předpokladem, že bude peritoneální dialýza možná, je, že vaše maminka nemá nebo není po břišních operacích, že nemá kýlu. V tomto případě je nutné se domluvit s ošetřujícím lékařem a s chirurgem, který zavádí katétr do dutiny břišní, zda je zavedení katétru možné či ne. Pokud Vaše maminka má zájem o domácí dialýzu, promluvte si s ošetřujícím lékařem o této metodě. Dobré je se sejít s nějakým pacientem, který tuto metodu využívá, aby Vaše maminka měla o léčbě správnou představu. Pakliže se vaše maminka rozhodne pro peritoneální dialýzu a časem zjistí, že ji tato metoda nevyhovuje, tak bez problémů přejde na hemodialýzu. Doporučovala bych proto tuto metodu zkusit, pokud není vážná kontraindikace.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den.
Moji manželce roč.1942 po měsíci hospitalizace v nemocnici zjistili selhání ledvin. Začátkem února vozí manželku 3x týdně na dialýzu.Jaký je nutný časový odstup od zahájení dialýzy k žádosti o peritoneální dialýzu.
Přeji příjemný den.
Karel Sapák.


17. 04. 2015

Odpověď: Dobrý den, pane Sapáku,

peritoneální dialýzu je možné zahájit 2-3 týdny po zavedení peritoneálního katétru. Peritoneální katétr zavádí chirurg do dutiny břišní laparoskopicky. Výkon se provádí v celkové anestezii. Pacient nesmí mít žádné onemocnění, které by bránilo celkové anestezii (srdeční nedostatečnost), nebo infekci, kdy by bylo riziko zanesení této infekce do dutiny břišní. Pokud nemá Vaše žena žádnou komplikaci, může se katétr zavést a zahájit peritoneální dialýzu.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, která volně prodejná léčiva může dialyzovaný pacient užívat na bolest v krku?

22. 03. 2015

Odpověď: Dobrý den,

v tomto případě může dialyzovaný pacient vybírat z volně prodejných léčiv, například použít některého typu pastilek. Při výběru Vám v lékárně ochotně poradí.

Dotaz: Dobrý den,
zajímalo by mne,zda-li se jako těhotná ter. por. 30.3.) mohu preventivně podrobit bezplatnému vyšetření na Světový den ledvin 12.3.?

Děkuji za odpověď.
Petra K.


11. 02. 2015

Odpověď: Dobrý den,
podrobit se testováni můžete i v těhotenství, jedná se o odběr moči, změření krevního tlaku, případně na některých pracovištích mohou odebírat krev.

Dotaz: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je možné nějak předcházet křečím a zavodněním u dialýzy. Dědeček jezdí pravidelně dvakrát týdně na 2,5 h. již rok a půl do nemocnice na hemodialýzu. Pokaždé, když tam dojede, má na váze o půl kg, někdy i o 1kg, více. Už má chudák strach se normálně napít, jelikož mu pořád říkají, že pokud se tak bude zavodňovat, bude jezdit třikrát týdně a z toho má strach. Navíc dostává šílené křeče do obou lýtek a to v takovým rozsahu, že to musí někdy přerušit a pokračovat až po chvíli. Ráda bych mu nějak pomohla, ale nevím jak. Je těžké v takových horkách skoro nepít...Prosím poraďte mi. Děkuji Petra


29. 07. 2014

Odpověď: Dobrý den paní Petro,

Odpověď na Váš dotaz není jednoduchá. Stanovení ideální váhy pro pacienta je velmi složité, váha se samozřejmě může měnit, dle příjmu potravy. Váš dědeček, jak píšete, chodí na hemodialýzu 2x týdně 2,5 hodiny a přibírá 1 kg. Pravděpodobně dostatečně močí, takže příjem tekutiny může být stejný, jako objem moči. Bylo by dobré, kdyby si změřil denní množství moči a podle toho pil. Křeče po hemodialýze by neměl mít. Musíte se domluvit s ošetřujícím lékařem, aby zkontroloval, zda je určena dobře ideální hmotnost a říct mu o obtížích, které má Váš dědeček při hemodialýze a po ní. Úpravou parametrů dialýzy, lze těmto komplikacím předcházet. Převodnění při hemodialyzační léčbě znamená, že má pacient vyšší tlak, může mít otoky dolních končetin, může mít zhoršení dechu při chůzi, při námaze, nebo vleže v horizontální poloze. Pokud Váš dědeček tyto obtíže nemá, pak není pravděpodobně převodněn. Záleží také na tom, jak se cítí před hemodialýzou a po ní, neměl by se cítit slabý, unavený, neměl by mít nízký tlak. Křeče dolních končetin mohou mít i jinou příčinu, např. poruchu prokrvení.
S pozdravem v. Bednářová

Dotaz: Dobry den, chci se zeptat, zdali je volne misto na dialyzu ve Znojme v nemocnici. Dekuji Binderova

08. 07. 2014

Odpověď: Dobrý den,

doporučujeme Vám kontaktovat přímo dialýzu ve Znojmě.

Název ambulance: Nefrologická ambulance
Telefon: 515 215 202

Ordinační hodiny
Pondělí 07:00 – 15:30
Úterý 07:00 – 15:30
Středa 07:00 – 15:30
Čtvrtek 07:00 – 15:30
Pátek 07:00 – 15:30

Způsob objednávání: telefonicky

Dotaz: Dobrý den paní doktorko, již asi 2 roky čůrám přibližně cca asi 2,6 litrů moče za 24 hodin. Je to asi tolik, co vypiji, vypiji asi o 0,3 deci navíc. Loni v květnu jsem byl na dynam. scintigrafii, pravá ledvina funguje na 68 procent, levá na 32. Vlevo ledvina malých rozměrů abnormího tvaru, vpravo ledvina normal. velikost. Menší ledvina a její funkčnost odpovídá velikosti. Nyní mám problém, že po sběru 24 hodin moče vylučuji sodík odpad 472, draslík odpad 146, vápník odpad 8.81. Biochemie vše v pořádku, jen osmolalita 272. Kreatinin 73U. Renální funkce objem 2610 C CLEAR KREATIN 2.40. Celk.bílk.odpad 0,30.-Mikroalbuminurie. Zatím beru 500mg hoříku 4 krát denně plus 2000 mg draslíku denně. Paní doktorko, jde s tím něco dělat a mám navštívit nefrologickou ambulanci? Mám požádat pana doktora, aby mě tam poslal? 20 let se léčím po úraze na bakteriální zánět prostaty, kdy jsem bral i 10 krát do roka antibiotika, i injekčně gentamicín atd. Jsou ledviny moc zničené nebo je ještě šance, že se dají nějak udržovat-dieta léky atd? Děkuji za Vaší odpověd a Váš drahocenný čas. Nechci něco zanedbat a proto vám píši. Ješte jednou děkuji, s pozdravem Michal.

15. 06. 2014

Odpověď: Dobrý den, podle výsledků Vaše ledviny pracují normálně, máte normální funkci ledvin, i když jedna ledvina je zmenšená, nemáte v moči bílkovinu. Odpady sodíku do moči jsou opravdu zvýšené, ale je důležité vědět i jaké jsou hodnoty sodíku a draslíku v krvi. Ledvina se snaží, pokud dobře funguje, udržet stálé koncentrace těchto látek v krvi, takže pokud potravou a pitím přijmete hodně sodíku, ledvina jej musí odstranit a pak je to v pořádku. Pokud by byla hladina sodíku v krvi nízká, pak by to znamenalo poruchu, buď že ztrácíte ledvinou sodík a nebo, že ledvina zadržuje vodu. Není mi také jasné, proč užíváte draslík a hořčík? Je možné, že máte nějaké postižení ledvin- interstitia a močových kanálků a že ledvinou ztrácíte sůl a draslík, ale to je zapotřebí vyšetřit. Jistě bude dobré, když se domluvíte s Vaším praktickým lékařem nebo nefrologem.
S pozdravem Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
máme 12letého kluka a bohužel má Alportuv syndrom, ledviny již přestávají fungovat a budeme nuceni začít dialyzovat. Chtěl jsem se zeptat, jestli je vhodná domácí dialýza i pro malého kluka.
Děkuji za odpověď
Figr


03. 02. 2014

Odpověď: Dobrý den,
i děti je možné léčit peritoneální dialýzou. Tato metoda je vhodná hlavně proto, že dítě může být léčeno doma, nemusí dojíždět na hemodialýzu do dialyzačního střediska 3 x týdně. Další výhodou je, že se nemusí připravovat cévní spojka pro připojení na hemodialyzační přístroj. Peritoneální dialýza je určitě pro Vašeho syna metodou vhodnou, pokud není po komplikované břišní operaci. Prosím obraťte se na nefrologické dětské oddělení ve Fakultní nemocnici v Motole, kde touto metodou léčí dětské pacienty.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den, jsem na hemodialýze cca 3 týdny, teprve se rozkoukávám co to obnáší apod.. Dělá mi jediný problém a to dieta. Nevím vůbec co mám uvařit, nikde nemůžu najít recept pro dialýzované pacienty a to mě mrzí. Nevíte kde bych to mohla najít? Předem děkuji za odpověď.
Konečná


07. 12. 2013

Odpověď: Dobrý den, paní Konečná, dieta při hemodialýze má samozřejmě omezení, ale nedělejte si starosti, vše zvládnete.
1. omezení tekutin, musíte si změřit objem moči a denně můžete vypít tolik tekutin, co vymočíte + 500 ml navíc. Nesmíte přibrat více než 2- kg mezi dialýzami, pokud nepřibíráte tím, že budete více jíst. S tím Vám poradí Váš lékař na hemodialýze. Tekutiny můžete pít, jak máte ráda, s výjimkou sladkých nápojů, minerálek a kofoly, nebo koly- obsahují hodně fosforu. Dobré je pít nápoje s citronem - snižují pocit žízně.
2. nutné je omezení soli, solit méně, jídla nedosolovat, pozor na skrytou sůl - konzervy, kořenící směsi, připravená jídla - polotovary, uzeniny - připravené omáčky, majonézy apod.
3. draslík - pokud dialyzovaný nemocný nemočí, je u něj riziko zvýšené hladiny draslíku, a proto je zapotřebí snížit příjem draslíku v dietě( znamená to omezit potraviny obsahující draslík - ovoce - peckoviny, banány, pomeranče, zelenina brambory, brambory se připravují tak, že se vylouhují několik hodin, pak se voda slije a vaří se v nové vodě. Pokud ale močíte a nemáte vysoké hodnoty draslíku,nemusíte striktně dodržovat dietu bez draslíku - denně si můžete dát jeden nebo 2 kusy zeleniny, nebo ovoce.
4. fosfor - fosfor se odstraňuje ledvinami a proto se jeho hladina v krvi zvyšuje - proto je zapotřebí vyvarovat se potravinám, které fosfor obsahují - sýry, maso, ryby, cola, konzervanty.
Teď to vypadá, že nemůžete jíst vůbec nic - rozumné je jíst vše v malém množství, jíst pravidelně, několikrát denně.
Můžete všechny druhy masa a ryb, vyjma uzených a konzervovaných. Uzeniny raději ne, nebo pouze šunku. Sýry- žervé, tvaroh, mozzarelu, nebo plátkový sýr, ne tavené sýry, mléko ano - ne sušené a kondenzované - opět rozumné porce.
Pokud budete jíst vejce, pak si udělejte třeba míchanici z jednoho celého vejce + 2 bílky ( žloutek obsahuje fosfor).
Zelenina - pozor na špenát, brokolici, rajčata, olivy, houby, hrách, fazole a čočku - ale opět v malém množství k oživení si můžete udělat.
Ovoce - pozor na banány, peckovice, džusy, mošty ovocné šťávy, rozhodně ne sušené ovoce a ořechy.
Sladkosti - raději vynechte, nevhodné je kakao-čokoláda.

Nezoufejte, jezte pravidelně jezte pestře a s mírou, pak se nemusíte moc omezovat.
Zpočátku se podívejte do tabulek, co obsahují jednotlivé potraviny - pozor na fosfor a kalium.

Držím palce Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
mám dceru, které má 3 a půl roku, od půl roku se léčí na oboustrannou rakovinu ledvin, kde ji před rokem vybrali jednu ledvinu a ted se chystají na druhou. Jenže mě nikdo neinformuje o tom, že je možnost domácí dialýzy, ale v mém případě by byla opravdu důležitá, protože mám čerstvě narozené miminko. Dcerka váží kolem 15 kilo a má 98 cm. Nevím, jestli je právě možné takto malému dítěti zavést domácí dialýzu, budu ráda za odpověď, protože nikde nemůžu vyčíst, jestli je to vůbec možné u tak malých dětí. Děkuji za odpověď.


23. 08. 2013

Odpověď: Ano, domácí dialýza u dětí s oboustranným odstraněním ledvin možná je. Jde o peritoneální dialýzu, kterou provádíme již od nejrannějšího, tedy novorozeneckého věku. Jde o typ dialýzy, kdy se využívá schopnosti pobřišnice propouštět zplodiny metabolismu z organizmu do dialyzačního roztoku. Dialyzační roztok se napouští do dutiny břišní pomocí přístroje "cycler", který má nemocné dítě k dispozici doma. Napouštění a následné vypouštění dialyzačního roztoku je možné pomocí hadičky - katetru, který je zaveden do dutiny břišní chirurgicky v rámci malého, tzv. endoskopického výkonu. S touto metodou máme dlouholeté zkušenosti a u dětí jej upřednostňujeme před hemodialýzou, protože je šetrnější, děti ji lépe snáší a provádí se v domácím prostředí. My kontrolujeme takového pacienta ve stabilizovaném stavu 1 x měsíčně. Podmínkou ale je, že pobřišnice zůstane nepoškozená chirurgickým výkonem - odstranění ledvin, že nejsou pooperační srůsty, není krvácení do dutiny břišní. Proto je dobře informovat onkology a chirurgy, kteří budou problém s odstraněním ledviny řešit, že je potřeba zachovat pobřišnici pro nutnou peritoneální dialýzu. Pokud tomu tak není, nebo je pobřišnice se špatnou funkcí, pak není jiné cesty, než hemodialýza přes žilní katetr na dialyzačním středisku. A vzhledem k tomu, že po odstranění obou ledvin nebude Vaše dítě močit, pak hemodialýza v běžném režimu 3 x týdně by nestačila.

S pozdravem

Dr. Karel Vondrák
Dialyzační středisko pro děti
FN Praha-Motol
--

Dotaz: Dobrý den paní doktorko,
můj dotaz je hodně podobný těm ostatním,ale přeci trošku jiný.
V poslední době bývám často hospitalizován zkrz stavy,které se mi dějí.Před dvěma měsíci mě zjistili po tom,co mě začalo neskutečným způsobem bolet břicho,že mám kreatinin 470 a ureu 21,6 a červené krvinky jen 87. Do toho mi zjistili onemocnění levé komory v srdci a štítnou žlázu.
Jsem aktivní člověk,mám firmu a zaměstnance,často jezdívám pryč služebně a má otázka zní takhle: při tady tom všem onemocnění a hodnotám,dá se ještě nějakým způsobem vyhnout dialýze?Existuje nějaká třeba i agresivnější léčba tak,abych se mohl vyhnout dialýze a popřípadné transplantaci? Podotýkám,že hladina kreatininu se mi zvyšovala i při hospitalizaci v nemocnici i po té,co mi byla zahájená léčba a nasazeny čtyři kapačky denně.Závěr z fakultní nemocnice v Olomouci zní takhle: Chronická renální insuficience IV stupně při dimisi,etiologicky v.s. kombinace vaskulární nefroangiosklerozy a v.s. chron GP st.p. biopsii ledviny, Reaktivní sérologie na anti HIV 1ˇ,2 k došetření. Pokud podle vás to není možné se vyhnout dialýze pak bych se Vás rád zeptal a požádal o radu co v případě takových hodnot a postižení ledvin doporučujete za formu dialýzy. Zítra tj v úterý se mám dostavit do fakulní nemocnice ke kontrolním výsledkům a dohodnout se na způsobu dialýzy.
Děkuji a jsem s pozdravem Németh


19. 08. 2013

Odpověď: Dobrý den vážený pane,
máte nedostatečnou funkci ledvin a podle lékařské zprávy se jedná o změny chronického charakteru. Chronické změny znamenají, že je funkční tkáň ledviny nahrazena vazivem a v tomto případě nelze již žádnou léčbou obnovit již nefunkční tkáň. Jediné, co je možné, je udržet zbytkovou funkci ledvin co nejdéle ve stavu v jakém je nyní. Znamená to, že se ledviny nesmí zatěžovat. To je nesmíte mít vysoký kevní tlak, je nutné omezení bílkovin v potravě na 0,8g/ kg váhy na den, musí být důsledně dodržena prevence aterosklerozy - nekouřit, dostatečná fyzická aktivita,spíše vytrvalostní sport - chůze, běh, jízda na kole.
Bohužel, ale i přes to, se funkce ledvin bude postupně zhoršovat. Pakliže dojde k úplnému selhání ledvin je nutná léčba. Dnes je tendence každého pacienta, pokud nejsou kontraindikcace, zařadit do čekací listiny na translantaci ledvin( kontraindikace transplantace jsou: nádorové onemocnění, infekční onemocnění, onecmoční srdce- které nelze vyřešit léčbou nebo operací). Transplantace ledviny je buď ze žijícího dárce, nebo ze zemřelého dárce. Žijící dárce ledvin je obvykle osoba spřízněná s pacientem (rodič, sourozenec, nebo partner, nebo jiná emociálnálně blízká osoba). Tzv. příbuzenská transplantace se provádí ještě v době před zahájením dialýzy, v době, kdy už ledviny přestávají fungovat. Pokud není žijící dárce ledviny, pak se pacient zařadí v okamžiku, kdy se sníží funkce ledvin na čekací listinu na transplantaci ledvin ze zemřelého dárce. Čekací doba je průměrně 2 roky. Do doby transplantace se provádí dialýza. Opět jsou dvě možnosti, domácí peritoneální dialýza, nebo hemodialýza. Peritoneální dialýzou může být léčen každý pacient, pokud není po velké nitrobřišní operaci. Výhodou této metody je jistá volnost, pacient se léčí doma, dochází na kontrolu obvykle 1x měsíčně, je větší volnost v cestování. Tato metoda je vhodná právě u těch pacientů, kteří jsou indikování k transplantaci ledvin. Ve fakultní nemocnici v Brně se provádí obě metody léčby a lékaři Vám pomohou v rozhodnutí podle Vašeho celkového zdravotního stavu. Budete-li mít další dotazy, prosím pošlete svůj dotaz.
S pozdravem
V. Bendářová



Dotaz: Dobry den,
mamina/69r.,lekarka internistka/ je od XI/2012 na peritonealnej dialyze a ma s tym spojene vyrazne gastrointestinalne tazkosti, ktore potom stazuju vypustanie, ktore niekedy trva az 90min apod. Je velmi nafuknuta,az s krcmi v bruchu a ma tazkosti aj so stolicou. Navstivila aj gastroenterologa, skusali sme Simeticon, resp. Espumisan, Meteospasmyl, Duspatalin apod., bylinkove caje, ale nic nezabera. Velmi by nam pomohlo ak mate skusenosti s riesenim podobnych tazkosti, resp. ak by ste vedeli poradit kontakt na dietologa.
Dakujeme velmi pekne vopred za odpoved!
Simona z BA


30. 06. 2013

Odpověď: Vážená paní Simono,
potíže, které popisujete mohou souviset s peritoneální dialýzou, objevují se často u pacientů s diabetem. Vaše maminka již zkoušela různé léky, které bych jí také doporučila. Mám dobré zkušenosti s Pancreolanem F, který je volně dostupný v lékárně, užívá se až 5 x denně. Dobré by bylo zkontrolovat i další medikaci a na týden - 14 dní vysadit všechny léky, kromě léků na tlak. Někdy je nutné provést koloskopii, aby se vyloučila jiná příčina obtíží. Na našem pracovišti máme zkušenou dietní sestru, která by jistě Vaší mamince poradila s výběrem vhodných potravin. Motilitu střevní upravuje i pohyb, hlavně vytrvalostní- chůze, jízda na kole. Co se týká vypouštění, to by jistě nemělo trvat 90 minut, domluvte se s Vaším lékařem a ev. zkontrolujte polohu peritoneálního katétru. Můžete zkusit, pokud to laboratorní výsledky dovolí, ponechat dutiny břišní na část dne prázdnou, nejlépe po obědě na 2-3 hodiny.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
je mi přes čtyřicet, a bohužel mi stoupají hodnoty kreatininu v krvi, teď 380. Jsem podnikatel, aktivní člověk, mám velkou obavu z toho, co přijde. Jde o vrozenou vadu ledvin, zatím se řešil jen krevní tlak, nyní mne čeká objednání u nefrologa, rád bych nic nezameškal, rád bych využil jednou transplantaci bez předchozí dialýzy, ev. peritoneální dialýzu.
A praktický dotaz - jak se musejí skladovat vaky? Musejí být v chladu atd. - mám teď na mysli nutné cesty do ciziny, nejde mi o dovolené, ale o práci, která mě živí...a kde je možné si výměnu provádět při práci mimo kancelář
(napadá mne jen asi auto)
děkuji za odpověď


03. 06. 2013

Odpověď: Dobrý den, je správné, že jste byl odeslán na nefrologii. Máte nedostatečnou funkci ledvin a lékař Vám upraví medikaci a zhodnotí stav. Odhadnout, za jak dlouho bude potřeba dialyzační léčby je velmi obtížné, ale někdy se to alespoň orienatačně určit. Nefrolog Vám řekne o možnostech peritoneální dialýzy a hemodialýzy. Vaky pro peritoneální dialýzu se nemusí skladovat v chladu, ale nesmí být vystaveny extremnímu teplu ani mrazu. Provádět výměnu dialyzačního roztoku lze i mimo kancelář, ale musi se zachovat sterilní postup při napojování katétru k vakům. Měli jsme pacientku, která si prováděla výměnu roztoku během cesty po Itálii, většinou skutečně v autě. Peritoneální dialýza má právě výhodu v tom, že je možné při ní cestovat. Samozřejmě,že i léčba se má přízpůsobit pracovním povinostem. Až příjde potřeba dialýzy, uvidíte, že se brzy zorientujete a naučíte se s touto léčbou žít.
Transplantace ledvin je nejlepší alternativou léčby selhání ledvin. Do čekací listiny budete zařazen v období těsně před zahájením dialyzační léčby. Pokud budete čekat na ledvinu od zemřelého dárce, pak se samozřejmě může stát, že budete dialyzován, po tu dobu, než se ledviny dočkáte. V případě, že budete mít ledvinu od žijícího dárce (příbuzného nebo od emotivně spřízněné osoby), pak se transplantace provádí v okamžiku, kdy by se zahajovalo dialyzační léčení. V tomto případě nebudete vůbec dialyzován.
S pozdravem V. Bendářová

Dotaz: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak správně nakládat s odpadem (vypuštěným roztokem z těla) při domácí dialýze? Zda se obsah vylévá do odpadu (a jak postupovat), nebo existuje nějaká služba, která vaky odveze do nemocnice k likvidaci?
Děkuji za odpověď
Dušková Petra


10. 05. 2013

Odpověď: Dobrý den paní Dušková,
dialyzát vypuštěný z dutiny břišní se vylévá do odpadu. Má obdobné složení jako moč a neobsahuje baktérie, není tedy se čeho obávat. Vaky se pak dávají do odpadu. Pacienti, kteří mají infekční onemocnění, jako například žlotenku typu B, nebo C, nebo jiné přenosné virové onemocnění musí odevzdávat vaky do zdravotnického zařízení a ty se pak likviduje jako infekční odpad.
S pozdravem Bednářová

Dotaz: Dobrý den,
můj otec je dialyzovaný pacient po selhání obou ledvin. Potřebovala bych poradit nějaký odkaz na kuchařku pro tyto pacienty, skoro nic nemůže a my si nevíme rady co vařit.
Děkuji,
Alena


Alena, 11. 04. 2013

Odpověď: Dobrý den vážená paní,
existuje kuchařka od profesora Teplana - Dieta při pravidelném dialyzačním programu, dále pak Výživový průvodce při dialýze autorky Matějková, Sasáková.

Můžete tatínka objednat do nutriční ambulnace Kliniky nefrologie VFN- tel. 224966790.

S pozdravem V. Bednářová

Dotaz:
Dobrý den,
mojí mamince, ročník 1935, po operaci srdce před 5 roky začaly selhávat ledviny a je nyní 3x týdně dialyzována ns hemodialýze, je kompenzovaná diabetička na izulinu.Dojíždí na ni 34 km a doprava ji velmi zatěžuje, myslíte, že by bylo reálné uvažovat o peritoneální dialýze a pokud ano, co bychom pro to museli udělat? Máme možnost zajistit sestru domácí péče, která by o PD pečovala. Děkuji Leinweberová


09. 04. 2013

Odpověď:
Dobrý den, paní Leinweberová,
peritoneální dialýza je vhodnou alternativou hemodialyzační léčby. Pro peritoneální dialýzu je nutné zavést do dutiny břišní periotneální katétr. Jedná se o krátky výkon v celkové anestezii s minimálním rizikem. Peritoneální dialýza může být problémem u lidí, kteří měli operace břišní a mají kýly. Pokud máte Vy a Vaše maminka zájem o peritoneální dialýzu domluvte se na dialyzačním středisku, kde je maminka hemodialyzovaná. V případě, že dialyzační středisko metodu neprovádí, tak Vám jistě poradí, středisko v nejbližším okolí, kde je peritoneální dialýza možná. Zavedení peritoneálního katétru můžeme zajistit u nás na klinice, stejně, tak Vám můžeme podat i další informace.
S pozdravem V. Bednářová

Dotaz: DOBRY DEN.MAM TATINKA KTERY MA RAKOVINU MOC.CEST. ZASAHLO MU TO 1LEDVINU A TAK MU JI MUSELI ODSTRANIT. PO 7 LETECH PRISLI NA NALEZ V MOC. CESTACH KTRY NEJDE ODSTRANIT,TAK JSEM SE PTALA LEKARE CO DAL. TEN MI REKL ZE BY BYLO VHODNE ABY SE ODEBRALA I DRUHA LEDVINA A TATINEK BY BYL NA DIALIZE. JE 73 LET A JE PO BAIPASU. JAK DLOUHO MUZE ZIT NA DIALIZE KDYZ NEBUDE MIT LEDVINU ZADNOU. DEKUJI

URBANOVA RENATA, 25. 02. 2013

Odpověď: Vážená paní Urbanová,
nemocní mohou žít s dialýzou i déle než 20 let. Důležitým faktorem jsou však přidružená onemocnění, zejména nemoci srdce a cév. Všechny dostupné metody náhrady funkce ledvin s sebou totiž přinášejí jisté urychlení kornatění cév. Přispívá k tomu řada dosud neúplně objasněných faktorů, mj. i fakt, že kromě tuku se v cévní stěně usazuje i vápník, a to ve vetší míře než u jinak zdravého člověka.
Nejlepším způsobem jak “stárnutí” cév zpomalit je:
a/ dostatek pohybu
b/ pestrá a kvalitní strava
c/ včasná léčba přidružených onemocnění

Pokud se podaří provést zvažovanou operaci močových cest včas a bez komplikací, bude prognózu vašeho tatínka nejpřesněji moci odhadnout lékař, který se stará o jeho srdíčko.

S pozdravem

Vl. Hořčička

Dotaz: Dobrý den,
ráda bych se informovala o možnosti domácí dialízy pro 89 letého příbuzného, který má jednu ledvinu a ta začíná pomalu slábnout. Bylo mu již řečeno ať se připravuje na budoucí léčbu dialízou. Bylo by i v tomto věku možné používat domácí přístroj? Další problém je ten, že příbuzný žije velkou část roku v naší republice, ale trvalé bydliště ( a tím i hlavní pojištění) má v Rakousku. Jaké by byly podmínky pro získání přístroje domů v jeho případě?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Nevřalová



Jitka Nevřalová, 16. 12. 2012

Odpověď: Vážená paní Nevřalová,

léčba peritoneální dialázou je v zásadě vhodná i pro 89- letého člověka. Musíte ale počítat s tím, že k tomu bude potřeba pomoci někoho dalšího. Bez ohledu na to, zda bude léčení probíhat v noci pomocí přístroje (cykleru) nebo po celých 24 hodin bez přístroje.

Pokud se léčba provádí jen v noci s pomocí cykleru, bude nutná pomoc večer při připojení a ráno při odpojení od přístroje, během léčby by měl být někdo v dosahu na řešení případných drobných komplikací (například ve spánku přilehnutá hadička).

Léčba může probíhat i bez přístroje- mluvíme pak o tzv. CAPD, kdy se ráno, v poledne, v podvečer a před spaním vyměňuje tekutina napuštěná speciální hadičkou do dutiny břišní. Tato výměna dialyzátu probíhá asi 30 minut, je nebolestivá a provádí se denně. Nemocný popřípadě další osoba je v úvodu léčby pečlivě zacvičena a zaškolena.

Mladí, aktivní, samostatní nemocní tyto procedury provádějí sami, u 89 letého člověka ale počítejte s tím, že dříve nebo později bude potřebovat asistenci někoho, s kým žije ve společné domácnosti (nemusí být zdravotník, nebo vyškolené ošetřovatelky z některé agentury domácí zdravotní péče.

Domnívám se, že bude v silách nefrologů v Rakousku zajistit, aby se váš příbuzný mohl peritoneálně dialyzovat, pravděpodobně by mělo být možné tam zorganizovat taky pomoc některé agentury domácí zdravotní péče (aby přijela sestřička provést výměnu dialyzátu podobně, jako třeba píchnout inzulín).

Pokud vyrazí do Česka, může se nerušeně dialyzovat u vás, ale nebude moci počítat v Česku s dlouhodobou zdravotní péčí - jen řešením neodkladných stavů. Bylo by vhodné se spojit s nefrologem ve vašem regionu, aby byl v obraze. Potřebný materiál je pak možno z Rakouska objednat i na českou adresu.

Aby byla informace úplná, je nutno dodat, že přístrojovou hemodialýzu lze provádět na dialyzačním středisku střídavě jak v Česku, tak i v Rakousku. Pravidelnou dopravu 3x týdně na dialýzu v ČR byste pak ale museli řešit ve vlastní režii.

Která metoda bude konkrétně pro vašeho příbuzného nejlepší, rozhodne celkový zdravotní stav včetně dalších onemocnění. Toto rozhodnutí však provádí příslušný nefrolog ve spolupráci s nemocným a jeho nejbližšími.

Zdraví V.Horčička

Dotaz: Dobrý den, pane doktore,

děkuji Vám za předešlé zodpovězení mého dotazu. Nyní již jsem na PD a měla bych další:-). Mám li 1,5% glukózy v per. roztoku a má \"denní dávka\":-) činí čtyři výměny po 1500 ml, kolik energie v Kj,či kcal tělo z této denní dávky přijme? Lze li to alespoň přibližně říci.

Děkuji.

Monika


Monika, 20. 09. 2012

Odpověď: Milá Moniko,

Pokud by se vstřebala všechna glukóza, kterou obsahuje celkem 6 litrů dialyzačního roztoku, jednalo by se o 1527 kJ. Obvykle je to méně. Přesnější údaje by mohl Váš nefrolog získat z výsledků PET testu.

Nicméně z každodenní praxe vyplývá, že radikální zásahy do dietního režimu peritoneálně dialyzovaných nemocných neznamenají automaticky dlouhodobý úspěch. Prioritou je pestrá strava z kvalitních surovin. Nejlepší způsob jak optimalizovat energetickou bilanci je dostatek pohybu. Výzkumy posledních let ukazují, že jeho role je pro zdraví nezastupitelná.


Přeju Vám hezký den!

V.Horčička

Dotaz:
Dobrý den,

je nutné u PD mít v břiše stále roztok, anebo mohu po noční výměně za pomocí cycleru mít břicho přes den "suché".Chtěla bych vypadat, v rámu možností, normálně..
Děkuji Vám.

Monika


Monika, 22. 06. 2012

Odpověď:
Milá Moniko,

využití cykleru k provádění peritoneální dialýzy umožňuje řadě nemocných ponechat přes den „suché břicho“. Je to ale možné jen u těch pacientů, kterým dávka dialýzy pouze přes noc stačí. Se slábnutím zbytku funkce transplantované ledviny je u řady nemocných potřeba přidat i výměnu přes den tak, aby byla dialýza dostatečně účinná.
Jistě jsou dny, kdy nepotřebujete tak intenzívně vypadat “úplně normálně“. V těchto dnech bych si dopřál i dialýzu přes den. Jindy naopak se může stát- výlet, pracovní povinnosti apod.- že bude lepší nechat břicho přes den suché. Nutno ještě podotknout, že rozdíl ve vizáži není tak velký - 2-3 dírky na opasku.
Je pak potřeba upravit program přístroje tak, aby po skončení noční dialýzy správně zareagoval.
Pro individuální a přechodné změny dialyzačního režimu je důležité udržovat otevřený a férový vztah s vaší PD sestrou a lékařem.

Hezký den přeje
Dr. V. Horčička


<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz