Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    prosinec 2019    »
PÚSČPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Novinky

18.prosince 2017
Přejeme PD pacientům a jejich rodinám do roku 2018 všechno nejlepší.
7.prosince 2017
Věděli jste, že v roce 2018 bude mít peritoneální dialýza výročí? Pacienti ji v ČR mohou využívat už 40 let. Největší rozvoj zaznamenala v 90. letech 20. století, kdy se začaly používat moderní dialyzační vaky.
Peritoneální dialýza
16.listopadu 2017
Dialyzovaní pacienti by neměli podceňovat pravidelnou stravu, a to včetně dopoledních a odpoledních svačin, které jim dodají potřebnou energii a bílkoviny.
Rada

starší novinky

Prevence onemocnění ledvin

Zákeřnost onemocnění ledvin spočívá v jeho pozdním rozpoznání. Nemocné ledviny totiž nijak nebolí, proto je tak těžké jejich poškození odhalit. V praxi se lékaři setkávají s tím, že přibližně 40 % nemocných přichází do ordinace již s akutním selháním ledvin − takzvaně „z ulice“.

Pokud není chronické onemocnění ledvin včas rozpoznáno, zvyšuje se riziko, že se bude postupně rozšiřovat nefunkčnost ledvinové tkáně, až k úplnému selhání ledvin. Včasné odhalení umožňuje zvolit vhodnou léčbu odpovídající konkrétnímu stadiu onemocnění. Léčba může zabránit nutnosti dialýzy anebo ji může alespoň o několik let oddálit. I s takovým postižením ledvin, které jednoho dne dospěje do stádia vyžadujícího dialýzu a transplantaci, může člověk prožít řadu dalších let jen s konzervativní léčbou. Ta v tomto případě znamená dodržování lékařem stanoveného režimu, obvykle diety, a užívání některých léků.

Lidé trpící vysokým krevním tlakem, diabetici a lidé starší 65 let, kteří jsou více ohroženi onemocněním ledvin, by měli pravidelně absolvovat vyšetření v rámci preventivních kontrol u praktického lékaře. Vyšetření, při kterém se problémy s ledvinami odhalí, je jednoduché – v praxi jde o odběr krve a moči a změření krevního tlaku. V krvi se zjišťuje hladina kreatininu a urey (škodlivin, které mají ledviny za úkol z těla odstraňovat) a v moči se vyšetřuje přítomnost bílkoviny. Vyšetření moče je snadné, stačí použít tzv. lakmusový papírek. Také měření krevního tlaku je jednoduché a nebolestivé, přitom může pomoci odhalit počínající poškození ledvin. Pokud praktický lékař objeví nějaký problém, doporučí návštěvu specializovaného lékaře – nefrologa. Nefrolog je po provedení dalších vyšetření schopen navrhnout pacientovi takovou léčbu, která pomůže zabránit selhání ledvin nebo ho alespoň významně oddálit. Pokud není onemocnění včas rozpoznáno a léčba zahájena, může dojít k selhání ledvin, které již nelze vyléčit. Řešením potom bývá zajištění náhradní funkce ledvin transplantací, nebo domácí dialýzou či hemodialýzou.

Prevence onemocnění ledvin:

• dodržujte zdravý životní styl (kromě stravy je důležitý i pohyb!)
• předcházejte nachlazení, které může způsobit zánět ledvin
• nekuřte
• neužívejte pravidelně léky proti bolesti, jakými jsou nesteroidní antirevmatika a podobně
• choďte na pravidelné preventivní prohlídky

Preventivní prohlídky byste rozhodně neměli podceňovat, pokud:

• jste diabetik
• máte vysoký krevní tlak
• máte nadváhu
• kouříte
• je vám více než 50 let
• trpíte metabolickými poruchami, endokrinním či žaludečním onemocněním
• ve vaší rodině se vyskytuje cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin (např. polycystické ledviny)
• dlouhodobě užíváte léky proti bolesti (analgetika, nesteroidní antirevmatika)
• trpíte otoky neznámého původu

<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz