Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    prosinec 2019    »
PÚSČPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Novinky

18.prosince 2017
Přejeme PD pacientům a jejich rodinám do roku 2018 všechno nejlepší.
7.prosince 2017
Věděli jste, že v roce 2018 bude mít peritoneální dialýza výročí? Pacienti ji v ČR mohou využívat už 40 let. Největší rozvoj zaznamenala v 90. letech 20. století, kdy se začaly používat moderní dialyzační vaky.
Peritoneální dialýza
16.listopadu 2017
Dialyzovaní pacienti by neměli podceňovat pravidelnou stravu, a to včetně dopoledních a odpoledních svačin, které jim dodají potřebnou energii a bílkoviny.
Rada

starší novinky

Typy dialýzy

Dialýza je způsob čištění organismu od zplodin metabolismu a přebytečné vody. Do doby, než je nemocnému transplantována ledvina, musí pro zachování životních funkcí využívat dialýzu. Existují dva typy dialýzy – hemodialýza a peritoneální dialýza. Pro většinu nemocných, přibližně 70 % z nich, je vhodná jak hemodialýza, tak peritoneální dialýza.

Hemodialýza (dialýza v nemocnici) – HD
Při hemodialýze se k čištění krve využívá speciální filtr a stroj, který čistí krev mimo tělo pacienta.  Během dialýzy je krev jednou jehlou odváděna mimotělním krevním oběhem do dialyzátoru, který odfiltruje nežádoucí látky – například močovinu (ureu), kreatinin a nadbytečné tekutiny. Očištěná krev je vracena druhou jehlou zpět do těla pacienta. K úspěšnému provádění hemodialýzy je nutný dostatečný přísun krve do dialyzačního stroje, proto je zapotřebí vytvořit cévní přístup – pouhý přísun krve ze žíly, tak jak jej známe například z odběrů krve, by nestačil. Potřebný přísun krve lze zajistit buď dočasným dialyzačním katétrem, anebo trvale pomocí cévní spojky na paži. 

Dialyzační katétr je měkká plastová hadička, která je zavedena do velkých cév − nejčastěji do jugulární nebo podklíčkové žíly (obě jsou v oblasti krku), nebo výjimečně do femorální žíly (na stehně). Katétr se zavádí během krátkého výkonu, při kterém je místo zavádění katétru lokálně znecitlivěno. Tento katétr má nemocný po dialýze převázaný a skrytý pod oblečením.

Cévní spojka, tzv. fistule nebo také shunt (čti „šant”), je vytvořena spojením tepny a žíly na předloktí. Toto spojení je „schováno” pod kůží, je ale plastické a viditelné. Fistuli vytváří chirurg během krátké operace, která se provádí buď v celkové, nebo lokální anestezii. Do fistule na paži jsou zavedeny dvě jehly. Jedna odebírá krev z těla, druhou jehlou se očištěná krev vrací zpět. Během léčby koluje krev opakovaně v dialyzátoru. Všechna krev projde filtrem několikrát, v mimotělním oběhu se nachází v každém okamžiku jen poměrně malé množství krve – zhruba 250 ml (objem jednoho šálku). Na konci léčby je všechna krev z mimotělního oběhu vrácena zpět do těla pacienta a jehly jsou z fistule odstraněny.

Na hemodialýzu je nutno docházet do nemocnice nebo do dialyzačního centra obvykle 3 až 4 krát za týden, v domácím prostředí se tento výkon zatím neprovádí. Dialýza trvá vždy 4 až 5 hodin. Konkrétní časový rozvrh, tedy dny v týdnu, zda dopoledne, odpoledne nebo v noci, kdy nemocný na dialýzu chodí, stanovuje zdravotnické zařízení a nelze jej v průběhu léčby měnit. K době dialýzy, tj. 4 – 5 hodinám, je potřeba připočítat čas na dopravu, čas na připojení a odpojení od přístroje, vyšetření před a po dialýze a čas na dopravu zpět. Je tedy nutno počítat s 6 – 8 a více hodinami podle toho, jak daleko musí pacient na dialýzu dojíždět.

Peritoneální dialýza – PD
Druhou možnost, jak v případě poškození ledvin odstraňovat z těla odpadní látky a přebytečnou vodu, představuje peritoneální dialýza. U této metody se krev neodvádí mimo tělo pacienta, ale čistí se uvnitř těla pomocí zvláštní (peritoneální) membrány, tzv. pobřišnice, která pracuje jako filtr. Do pobřišnice se v pravidelných intervalech napouští dialyzační roztok, který v těle zůstává po dobu 4 až 8 hodin, během kterých do něj přecházejí odpadní látky z krve. V době, kdy je tento roztok v břiše a probíhá dialýza, pacient není připojen k přístroji ani k jiným zdravotnickým pomůckám. Peritoneální membrána má malé otvory podobné dutým trubičkám dialyzátoru. Právě jejich pomocí se odstraňují odpadní látky a přebytečná tekutina z těla. Po uplynutí stanovené doby dialýzy se roztok i s odpadními látkami z těla vypustí a nahradí roztokem novým. Krev se tedy očisťuje přímo v těle.  
dialyza_3.jpg - NÁHLED
Peritoneální dialýzu lze provádět dvěma způsoby. Při kontinuální ambulantní peritoneální dialýze (CAPD) se celý výkon provádí ručně, pouze s pomocí hadiček a vaků s roztokem (nepoužívá se žádný přístroj). Nejčastěji se provádí 4x denně a každá výměna roztoku zabere přibližně 30−45 minut.


cycler_2.jpg - NÁHLED
Druhou možností je automatizovaná peritoneální dialýza (APD), která je prováděna pomocí přístroje v noci, kdy pacient spí.
K provádění peritoneální dialýzy (jak CAPD, tak APD) je třeba vytvořit přístup do peritoneální dutiny. Lékař během malé operace provedené v celkové nebo lokální anestezii zavede do břišní dutiny takzvaný PD katétr. Místo vyústění i vlastní katétr vyžadují každodenní péči, kterou se lze snadno naučit s pomocí specializované sestry během několika málo dní. Pomoc při provádění domácí léčby mohou i poté poskytovat i sestry či asistenti z agentur domácí péče. V případě jakýchkoli problémů jsou v kteroukoli dobu k dispozici lékař nebo sestra.

Pacientům v domácím ošetřování dodává materiál potřebný k léčbě přímo distribuční společnost. Je důležité vyhradit si doma stálé místo ke skladování zdravotnického materiálu i k provádění vlastní léčby. Jednou za měsíc pacient dochází do nemocnice na laboratorní testy a na kontrolu u nefrologa.


<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz