Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    prosinec 2019    »
PÚSČPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Novinky

18.prosince 2017
Přejeme PD pacientům a jejich rodinám do roku 2018 všechno nejlepší.
7.prosince 2017
Věděli jste, že v roce 2018 bude mít peritoneální dialýza výročí? Pacienti ji v ČR mohou využívat už 40 let. Největší rozvoj zaznamenala v 90. letech 20. století, kdy se začaly používat moderní dialyzační vaky.
Peritoneální dialýza
16.listopadu 2017
Dialyzovaní pacienti by neměli podceňovat pravidelnou stravu, a to včetně dopoledních a odpoledních svačin, které jim dodají potřebnou energii a bílkoviny.
Rada

starší novinky

Aktuální články

Asistovaná peritoneální dialýza je služba, která umožňuje pacientům zůstat v jejich domácím prostředí, i když nezvládají léčbu vlastními silami, ale vzhledem k jejich dobrému zdravotnímu stavu by bylo zbytečné je hospitalizovat. Více informací naleznete v článku ze Stěžně.

Co by měli pacienti vědět o peritoneální dialýze? Přečtete si článek z časopisu Stěžeň.

Paní proferka Sylvie Opatrná z I. interní kliniky LF UK a FN Plzeň odpovídala časopisu Stěžeň na otázky spojené s onemocněním ledvin a také léčbou pomocí peritoneální dialýzy. Celý text si můžete přečíst zde.

Peritoneální dialýzu označujeme také názvy břišní či domácí dialýza. Má dvě varianty, které se skrývají pod zkratkami CAPD a APD. Abychom si detailně popsali automatizovanou peritoneální dialýzu, tedy APD, musíme porozumět oběma zkratkám. Celý článek s názvem Automatizovaná peritoneální dialýza aneb Když dialýza probíhá během spánku, který vyšel v druhém vydání časopisu Stěžeň, si můžete přečíst zde

Automatizovaná peritoneální dialýza byla jedním z témat, kterému se věnovala dubnová Florence. Článek o této metodě si můžete přečíst zde  nebo na tomto odkazu

ROK 2015

O tom, jak mohou agentury domácí péče pomáhat dialyzovaným pacientům, se dočtete v článku z časopisu Stěžeň.

Hostem Dopoledního expresu byla MUDr. Zuzana Bitterová. Poslechněte si celé povídání o ledvinách a o tom, jak je chránit. Stačí kliknout zde.

Jak předcházet onemocnění ledvin? Podívejte se na Dobré ráno České televize

Nemocné ledviny a pravidelná hemodialýza v nemocnici nemusí být jedinou možností pro pacienty. „Výhodou pobřišnicové dialýzy je, že pacient se léčí doma," říká švýcarský lékař a světová kapacita na dialýzu Peter Rutherford, který bude jedním z přednášejících na nefrologickém sympoziu v Olomouci. Celý rozhovor s tímto odborníkem si můžete přečíst zde 

MUDr. Zdeněk Hobzek byl hostem pořadu Zdravíčko v Českém rozhlasu České Budějovice. Rozhovor o prevenci onemocnění ledvin si můžete poslechnout na tomto odkazu.

Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové byl MUDr. Milan Lopatník, vedoucí lékař nefrologické ambulance ve Svitavách. Celý rozhovor s moderátorkou si může poslechnout zde.

Zaujala nás i reportáž České televize o onemocnění ledvin, která byla odvysílána v souvislosti se Světovým dnem ledvin.

Připijte si sklenicí vody na své ledviny, vyzývá Světový den ledvin - přečte si zajímavý článek na webu Eurodeníku.

Domácí dialýza je vhodnou metodou pro pacienty čekající na transplantaci ledviny. Těch je u nás 500. I o tom byla reportáž, kterou odvysílal Český rozhlas Radiožurnál. Celou si ji můžete poslechnout zde.

Také na otázky spojené s peritoneální neboli domácí dialýzou odpovídala na serveru žena.cz MUDr. Barbora Szonowská, vedoucí lékařka Centra pro léčbu peritoneální dialýzou ve VFN Praha. Celý chat je k dispozici zde.ROK 2014 

Sestra a pacient jsou v léčbě partnery. Článek na toto téma přinesl časopis Florence. Přečíst si ho můžete zde.

Nefrolog MUDr. Jan Turek z nemocnice Tábor hovořil o onemocnění ledvin a moderních metodách dialýzy v pořadu Zdravíčko na Českém rozhlase České Budějovice. Celý rozhovor si můžete poslechnout na tomto odkazu.

Ledviny, jejich onemocnění a léčba byly tématem chatu s osobností na portálu tyden.cz. MUDr. Barbora Szonowská, vedoucí lékařka Centra pro léčbu peritoneální dialýzy VFN v Praze odpovídala na otázky čtenářů. Všechny odpovědi si můžete přečíst zde.


Časopis pro sestry, Florence, přinesl zajímavý příběh pacientky, která se nyní léčí domácí dialýzou. Její životní příběh si můžete přečíst zde


Poslechněte si rozhovor s MUDr. Vladimírem Vojancem, primářem dialyzačního střediska B. Braun Avitum Bulovka, který byl hostem Českého rozhlasu Region.
Dozvěděli jsme se o onemocnění ledvin, která mohou člověka potkat a skončit až jejich selháním. Dále MUDr. Vojanec představil možnosti léčby - hemodialýzu a u nás zatím málo rozšířenou domácí dialýzu, která nemocnému člověku umožňuje žít prakticky normální život. Celý rozhovor si můžete přehrát zde.


V sekci Můj boj s nemocí na stránkách ona.DNES.cz zveřejnila čtenářka svůj pacientský příběh o životě s cukrovkou, o selhání ledvin, domácí dialýze i životě po transplantaci. Přečíst si ho můžete zde.   


O onemocnění ledvin a také peritoneální dialýze hovořila ve vysílání Českého rozhlasu Pardubice nefroložka MUDr. Božena Hájková. Zajímavé povídání s paní redaktorkou si můžete poslechnout zde.


Poradnu Českého rozhlasu Dvojka navštívila v polovině května nefroložka Iva Jordanov. Vysvětlila, že při selhání ledvin lze jejich funkci nahradit pouze transplantací, hemodialýzou či peritoneální dialýzou. Věnovala se také důležitosti dodržování zdravého životního stylu a souvislosti mezi vysokým krevním tlakem a onemocněním ledvin. Rozhovor si můžete poslechnout na tomto odkazu.


Časopis Katka se také věnoval onemocnění ledvin, a to v článku Ledviny v ohrožení. Článek je možné si přečíst i na našem webu.


Rozhovor s primářem Miroslavem Rybou z oddělení nefrologie a dialýzy Krajské nemocnice v Liberci o pitném režimu, aquaholismu, dialýze i transplantaci přinesl Liberecký deník. Zajímavý rozhovor si můžete přečíst zde.


Studio 6 České televize přineslo v rámci Světového dne ledvin rozhovor s profesorem Vladimírem Tesařem. Rozhovor s pacientkou, která již podstoupila transplantaci, a panem profesorem Tesařem si můžete poslechnout na tomto odkazu.  


Světový den ledvin se také objevil v pořadu České televize Sama doma. Hosty byli MUDr. Vladimír Vojanec a pacientka Gabriela Povýšilová, která také mluvila o své léčbě pomocí domácí dialýzy. Jejich vystoupení si můžete prohlédnout na tomto odkazu.


Blesk.cz v rámci Světového dne ledvin přinesl článek o malém Míšovi , který se léčí domácí dialýzou. Právě domácí dialýzu u dětí lékaři často využívají, protože malí pacienti se pak mohou co nejvíce zapojit do normálního života svých vrstevníků.


Máte zdravé ledviny? To je titulek článku Pestrého světa, který přinesl článek o ledvinách, hemodialýze, domácí dialýze a transplantaci. Přečíst si ho můžete i u nás.


MUDr. Iva Jordanov odpovídala čtenářům Blesku na chatu ohledně onemocnění ledvin. Pokud jste chat nestihli, můžete si odpovědi paní doktorky přečíst zde.


Radiožurnál přinesl reportáž na téma Domácí dialýza šetří pacientům čas i chrání před pobyty v nemocnici.  Poslechnout si ji můžete zde.


Jak se léčit dialýzou doma? I to popisuje článek z Týdeníku Květy , který vyšel 6. března.


Mladá fronta Dnes (les) přinesla článek o léčbě pomocí peritoneální dialýzy. Můžete si také přečíst článek na webu idnes.cz.


Blesk pro ženy přinesl příběh paní Gabriely, která se léčí pomocí domácí dialýzy. Celý článek můžete vidět zde.

 

ROK 2013:

Stěžeň číslo 4 přinesl článek o tom, jak Domácí dialýza pomáhá zachovat kvalitu života. Přečíst si ho můžete zde. Pokud se chcete dozvědět ještě více, přečtěte si článek na téma Katétr pro peritoneální dialýzu, který také přinesl Stěžeň číslo 4.  

Jak se žije pacientům s domácí dialýzou? Více informací naleznete v článku Peritoneální dialýza a váš život, který byl publikován v čísle 3 časopisu Stěžeň.


Domácí dialýza očima lékaře, to je téma rozhovoru s paní doktorkou Hájkovou z FN v Hradci Králové. Článek najdete v čísle 3 časopisu Stěžeň nebo si ho můžete přečíst zde.
 

Rozhovor s pacientkou na domácí dialýze přinesl časopis Moje zdraví v srpnovém čísle.


Instinkt číslo 31 přinesl článek s názvem Život na umělé ledvině, stojí za přečtení.


Peritoneální dialýza - tak trochu jiné léčení ledvin. R
ozhovor s paní doktorkou Jordanov a pacientem si může poslechnout zde

S dialýzou můžete vyrazit i na dovolenou, zajímavý článek na téma cestování dialyzovaných pacientů si můžete přečíst na webu Novinky.cz nebo na webu Deníku.


Časopis Stěžeň přinesl rozhovor s pacientkou, jež díky domácí dialýze může zůstat doma s dcerami a léčit se.


Jak se žije pacientům s domácí dialýzou - přečtěte si rozhovor s pacientkou.


Peritoneální dialýza i v novojičínské nemocnice - více v této reportáži.


Asistentka MUDr. Vladimíra Bednářová odpovídala na otázky v Poradně o zdraví na Dvojce Českého rozhlasu.


Rozhovor s paní profesorkou Sylvií Opatrnou týkající se ledvin a jejich onemocnění přinesl server Zena-in. 


Hyde Park České televize na téma Onemocnění ledvin.

Staráte se o své ledviny? Přečtěte si článek ze serveru pro ženy.


Server Zdraví a my publikoval informace o Světovém dni ledvin - více zde.


Světový den ledvin 2013 - informace o tomto dni se objevily i v Událostech České televize.


Informace o tom, jak má vypadat cvičení pacientů léčících se pomocí peritoneální dialýzy, naleznete v
článku z časopisu Stěžeň.


Dialýzu si dělá sám - to je titulek článku, který popisuje život pana Petra s domácí dialýzou. Můžete si jej přečíst v červencovém čísle Blesku Zdraví.


Cvičení a rehabilitace při peritoneální dialýze
http://www.stezen.cz/html/stezen/casopis/2012/01/index.php?ap=cviceni


Rozhovor s profesorkou Sylvií Opatrnou na téma Světový den ledvin, který byl vysílán na vlnách Českého rozhlasu 2 dne 5. března 2012
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2572577


Rozhovor o domácí dialýze s MUDr. Ivou Jordanov a primářem Vladimírem Polakovičem v Českém rozhlase 6 si můžete poslechnout zde.


Časopis Svět ženy Zdraví publikoval článek o pacientce s peritoneální dialýzou. Přečíst si ho můžete zde.


MUDr. Božena Hájková, CSc., mluvila o peritoneální dialýze v pořadu České televize Barvy života:
http://ceskatelevize.cz/ivysilani/1095889602-barvy-zivota/211562221200032/obsah/179655-peritonealni-dialyza/


Rozhovor o peritoneální dialýze s MUDr. Ivou Jordanov byl odvysílán v rámci Poradny Českého rozhlasu 2 - Praha:
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2488567


Informace o peritoneální dialýze na serveru Novinky.cz:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/249872-peritonealni-dialyza-sance-na-lepsi-zivot-bez-ledvin.html


Peritoneální dialýza v pořadu České televize Tep24, který byl věnován tématu selhání ledvin:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-tep-24/211411058130016/video/


Peritoneální dialýza a cestování - reportáž z Událostí České televize:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/130409-s-domaci-dialyzou-muzete-i-cestovat/


Peritoneální dialýza v Ordinaci v růžové zahradě


189. díl


 


200. díl


 ruzova-zahrada200.jpg


225. díl


 ruzova-zahrada225.jpg

<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz