Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    prosinec 2019    »
PÚSČPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Novinky

18.prosince 2017
Přejeme PD pacientům a jejich rodinám do roku 2018 všechno nejlepší.
7.prosince 2017
Věděli jste, že v roce 2018 bude mít peritoneální dialýza výročí? Pacienti ji v ČR mohou využívat už 40 let. Největší rozvoj zaznamenala v 90. letech 20. století, kdy se začaly používat moderní dialyzační vaky.
Peritoneální dialýza
16.listopadu 2017
Dialyzovaní pacienti by neměli podceňovat pravidelnou stravu, a to včetně dopoledních a odpoledních svačin, které jim dodají potřebnou energii a bílkoviny.
Rada

starší novinky

Základní pojmy

Dialýza
Dialýza je metoda náhrady některých funkcí ledvin v situaci, kdy ledviny selhaly. Selhání ledvin, jakmile k němu jednou dojde, je trvalé a nelze ho vyléčit. Vylučovací a očistnou funkci ledvin lze alespoň zčásti nahradit právě pomocí dialýzy. Při tomto procesu se z organismu odstraňují zplodiny vznikající při látkové přeměně a voda. Tím se v krvi udržuje bezpečná hladina chemických látek (např. draslíku, sodíku a chloridů) a řídí se také krevní tlak. Některé funkce zdravých ledvin však dialýza nahradit nedokáže. Především jde o jejich hormonální funkci. Zdravé ledviny vylučují hormon erytropoetin, který se dialyzovaným pacientům podává injekčně. Dialýza také nedokáže nahradit funkci zdravých ledvin při tvorbě vitaminu D.

Hemodialýza (HD)
Hemodialýza je postup, při kterém se krev pacienta a s ní i jeho organismus čistí pomocí přístroje (umělé ledviny) a dialyzátoru (filtru). Při hemodialýze se odstraňují z těla odpadní látky jako např. močovina, kreatinin a také nadbytečná voda. Před zahájením hemodialyzační léčby je potřeba nejprve vytvořit cévní přístup – na předloktí se během malé operace spojí tepna a žíla (tzv. arteriovenózní spojka). Hemodialýza se provádí v nemocnici nebo na samostatných dialyzačních střediscích. Na hemodialýzu dochází pacient třikrát týdně v pevně stanoveném režimu (např. po – st – pá) na dobu čtyř až pěti hodin. K době dialýzy je potřebné připočíst čas na cestu do centra a zpět domů, což často znemožňuje nemocným dále pracovat nebo žít život jako před dialýzou.

Peritoneum
Peritoneum neboli pobřišnice je membrána umístěná v břišní dutině každého člověka. Lze si ji představit jako vak, ve kterém jsou uloženy všechny orgány: střeva, játra, žaludek, slezina, slinivka… Při peritoneální dialýze se do tohoto vaku se napouští dialyzační roztok, který slouží k čistění krve.

Peritoneální dialýza (PD)
Při tomto způsobu dialýzy se krev čistí uvnitř těla, přičemž je využívána tělu vlastní, přirozená membrána − pobřišnice (peritoneum). Dalo by se říci, že stěny peritonea fungují jako filtr či síto. Peritoneum je bohatě cévně zásobeno. Z krve, která těmito cévami proudí, přestupují škodliviny přes polopropustnou membránu (stejný princip jako přes síto) do roztoku, který má pacient napuštěný do břišní dutiny. Roztok se škodlivinami se po určité době vypustí a je nahrazen roztokem čerstvým. Tento proces vypuštění a napuštění roztoku se nazývá výměna. Výhodou této metody je, že se pro dialýzu používá tělu vlastní membrána a krev nemocného se nemusí čistit mimo tělo přes speciální filtr – dialyzátor. Naprostá většina nemocných si výměnu roztoku zvládne provádět doma samostatně; pokud to není možné, mohou pomoci další osoby – rodina nebo sestry z agentur domácí péče. Dialyzační roztok je balen ve vacích, které jsou nemocným pravidelně dováženy domů. Na kontroly do nemocnice nemocní docházejí přibližně jednou měsíčně. Před zahájením peritoneální dialýzy je potřeba nejprve při malé operaci zavést do břicha tenkou hadičku − katétr.

CAPD
Zkratka CAPD znamená Kontinuální ambulantní peritoneální dialýzu. Dialýza probíhá 24 hodin denně v břišní dutině pacienta. Výměna roztoku při CAPD se provádí 3–5x denně a každá výměna trvá přibližně 30 minut. Mezi jednotlivými výměnami se pacient může volně pohybovat − tato doba se nazývá prodleva a trvá 4 až 8 hodin. Během ní má pacient v břiše napuštěný dialyzační roztok a v této době probíhá čištění krve samovolně, pomocí přirozených fyzikálních principů. Pak následuje výměna, při níž se použitý roztok z těla vypustí a napustí nový. Poté se opět pacient může volně pohybovat a věnovat své obvyklé denní činnosti – práci, koníčkům, přátelům, domácnosti, cestování…

APD 
Zkratka APD znamená Automatizovanou peritoneální dialýzu. Při tomto typu dialýzy se roztok v břišní dutině vyměňuje pomocí jednoduchého přístroje. Dialýza probíhá obvykle osm hodin, nejčastěji přes noc, když nemocný spí. Ráno se pacient od přístroje odpojí a má pak „volno“ celý den až do večera, kdy se opět k přístroji připojí. Výhodou je, že může během dne nerušeně docházet do zaměstnání, udržovat sociální kontakt jako před léčbou, dokonce ani pacienti ve školním věku nemusejí omezovat docházku do školy. Mezi oběma metodami – ruční a automatizovanou dialýzou − může nemocný volně přecházet – systém napojení je totožný.

Erytropoetin
Erytropoetin je hormon, který v těle zdravého člověka produkují ledviny. Tento hormon je důležitý pro tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Dialyzovaným nemocným se hormon podává injekčně, aby se červené krvinky mohly i nadále tvořit. Pokud se krvinky netvoří, hovoříme o anémii. Protože červené krvinky jsou odpovědné za přenos kyslíku ve tkáních, má člověk s anémií kyslíku ve tkáních nedostatek. To se projevuje pocitem slabosti a únavy.

Exit site
Exit site je anglický termín pro místo vyústění, v případě domácí dialýzy vyústění katétru. Tento termín se natolik vžil, že většina lékařů, ale i pacientů u nás neříká vyústění, ale exit site (vyslovuje se exit sajt). Místo vyústění katétru vypadá asi jako pupek – je zahojené, nic z něj nevytéká, nezapáchá. Zbarvení je stejné jako okolní kůže, nebo velmi mírně narůžovělé. O exit site nemocní s domácí dialýzou pečují každý den při osobní hygieně. Je důležité toto místo udržovat v čistotě a v suchu; zpravidla se překrývá čtverečkem gázy, ale není to vždy podmínkou.

katetr_1.jpg - NÁHLED                           katetr_2.jpg - NÁHLED      

Katétr
Peritoneální katétr je měkká silikonová hadička, která se zavádí do peritoneální dutiny během menší operace před zahájením peritoneální dialýzy. Katétr je vyveden z dutiny břišní pod pupkem a trochu stranou (u praváka doleva), toto místo se nazývá exit site. Jde o trvalý přístup pro peritoneální dialýzu.  Katétr může být použit i při hemodialýze. Pak se nazývá centrální žilní katétr a zavádí se do velkých cév v oblasti krku – do podklíčkové nebo jugulární žíly. Katétr pro hemodialýzu se většinou používá maximálně několik týdnů, po dobu, než je vytvořen trvalý cévní přístup na paži – spojením tepny a žíly. Pokud se katétr používá déle, jde o tzv. permanentní katétr.

 


<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz