Dialýza a cukrovka

Pokud se v čekárně u nefrologa občas dáte do řeči s některým z dalších návštěvníků, možná zjistíte, že mnozí z nich se zároveň léčí s cukrovkou. Souběh obou onemocnění není nijak náhodný. Celosvětově končí s chronickým onemocněním ledvin 20-40 %1 diabetiků. V České republice bývá diabetická nefropatie dokonce uváděna jako jedna z nejčastějších příčin selhání ledvin2.

Vysoký krevní cukr ledvinám nesvědčí

Chronické onemocnění ledvin, které vzniká v důsledku nedostatečně léčené cukrovky, se odborně nazývá diabetická nefropatie. Drobné cévky v ledvinách, které mají za úkol filtrovat škodlivé a odpadní látky, jsou velmi citlivé na množství cukru v krvi. V případě, že jsou často a dlouhodobě vystavovány jeho nadbytku, nevratně ztrácí svou čisticí funkci.

Diabetická nefropatie se rozvíjí pozvolna a v prvním stadiu nepůsobí nemocným žádné obtíže. Zpočátku na ni upozorní pouze vyšetření moči, která v první fázi onemocnění obsahuje nepatrné množství bílkoviny zvané albumin.

Obtíže nemusí nemocný pociťovat ani ve druhém stadiu Na rozvoj poškození ledvin v tomto období upozorňuje nejen zvyšující se množství bílkovin v moči (takzvaná proteinurie), ale také vyšší krevní tlak. Činnost ledvin se přesto nadále snižuje.

Potíže poukazující na vážné poškození ledvin se objevují teprve v poslední fázi diabetické nefropatie. K hlavním příznakům patří otoky rukou, nohou a obličeje, snížená chuť k jídlu, nevolnost, únava, potíže se spánkem a soustředěním, nebo svědění kůže. Objevují se také záškuby svalů, způsobené nedostatečným vylučováním draslíku z těla nebo poruchami srdečního rytmu. Špatná funkce ledvin se projeví také větším kolísáním hladiny cukru v krvi.

V tomto stadiu ledviny ztrácejí schopnost čistit krev a je nutné zahájit dialýzu.

cukrovka

 

Je chronické onemocnění ledvin u cukrovky neodvratné?

Rozvoj obtíží spojených s cukrovkou je do velké míry v našich rukou. Hlavní součástí prevence je nevystavovat ledviny nadměrné zátěži v podobě nadbytečného krevního cukru. Hodnoty, o jejichž dosažení byste měli usilovat, jsou do určité míry individuální, je proto třeba se řídit pokyny ošetřujícího lékaře. Důležitým ukazatelem je také takzvaná hladina glykovaného hemoglobinu, která se kontroluje přibližně jednou za tři měsíce.

K poškození ledvin dochází také vlivem vysokého tlaku. Je proto důležité si jej pravidelně měřit, nejlépe vlastním tlakoměrem. Aby měření byla co nejpřesnější, je třeba myslet na několik zásad. Ty bývají obvykle shrnuté v manuálu tlakoměru, pokud si ale nebudete jistí, můžete se vždy přeptat v ordinaci svého lékaře. Pokud již užíváte léky na snížení tlaku, je nutné dodržet přesné dávkování.

Dalším nepřítelem ledvin je nadbytek cholesterolu v krvi, který ucpává cévy, včetně těch ledvinových.

Naopak velkým pomocníkem je pohyb, který pomáhá jak s redukcí krevního tlaku, tak při snižování cholesterolu. Tělesnou aktivitu musíme vždy přizpůsobit našemu zdravotnímu stavu a před zahájením nového druhu sportu bychom se měli poradit s ošetřujícím lékařem.

Zdraví našich ledvin je také další důvod, proč skoncovat s cigaretami. Kouření totiž mimo jiné zhoršuje jejich prokrvení. 

Ovlivňuje cukrovka výběr dialýzy?

Pro pacienty s cukrovkou jsou vhodné oba hlavní typy dialýzy - tedy jak hemodialýza, tak i peritoneální dialýza. Pokud se společně s lékařem rozhodnete pro druhý způsob léčby, je třeba pamatovat na to, že dialyzační tekutina obsahuje určité množství cukru zvaného dextróza. Dextróza pomáhá odstranit přebytečnou tekutinu z těla, zároveň ale zvyšuje hladinu krevního cukru. V závislosti na množství dextrózy v dialyzační tekutině proto pravděpodobně budete muset upravit dávkování inzulinu. Přesné pokyny získáte od svého ošetřujícího lékaře nebo dalšího zdravotnického personálu, který jistě rád zodpoví jakékoli dotazy týkající se vaší dialýzy. Nebojte se proto zeptat.

16. března 2021

1. ZDROJ: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5297507/#:~:text=Diabetic%20kidney%20disease%20%E2%80%93%20which%20is,to%2040%25%20of%20all%20diabetics

2. ZDROJ: https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/priprava-pacienta-s-diabetes-mellitus-pred-dialyzou-a-peritoneal-418775