Pohyb a dialýza

Pravidelný pohyb vám pomůže se udržet během vaší léčby v dobré tělesné kondici a psychické pohodě.

Exercising on Dialysis

Udržet se aktivní během léčby dialýzou prospívá tělu i psychice. Pravidelný pohyb může zvýšit vaši sebedůvěru, dodá vám energii a poskytne nové příležitosti pro setkávání s lidmi. Díky cvičení se můžete opět cítit „sami sebou“ a získat nazpátek tělesnou i psychickou kondici potřebnou k provozování aktivit, kterým jste se věnovali před diagnózou. Než s jakoukoli pohybovou aktivitou začnete, poraďte se s lékařem, které možnosti jsou pro vás nejlepší.

Exercise_largeTile_1

Pravidelný pohyb má blahodárný vliv na tělo i mysl

Tělesný pohyb je nezbytný pro udržení zdravého životního stylu, ať už podstupujete dialýzu, či nikoli. V kombinaci se stravou šetrnou k ledvinám vám může pomoci si zachovat zdravou hmotnost, posílit svaly a udržet si čistou hlavu i pozitivní myšlení. Pravidelný pohyb je obzvláště důležitý pro zdraví vašeho srdce, které je v důsledku chronického onemocnění ledvin vystaveno zvýšenému riziku onemocnění.

Exercise_largeTile_2

Jaký druh pohybu mohu provozovat?

Dialýza vám nebrání užívat si mnoha různých pohybových aktivit. Nejjednodušším cvičením při dialýze mohou být pravidelné procházky. Pokud to ale váš zdravotní stav dovoluje, může vám lékař doporučit řadu jiných vhodných sportovních činností, které lze při hezkém počasí provozovat venku. Existuje také celá řada sportů, které můžete provádět v tělocvičně a dalších krytých sportovištích.

 

Exercise_largeTile_3

Další zdravotní omezení

Pravidelný pohyb mohou u některých dialyzovaných pacientů ovlivnit také další zdravotní obtíže. K nejčastějším z nich patří cukrovka a onemocnění srdce. Pokud trpíte těmito onemocněními, měli byste se před zahájením cvičení poradit se svým lékařem. S pohybovou zátěží je nutné začít pozvolna a postupně zvyšovat její intenzitu i délku. Svůj cvičební plán vytvořte společně s lékařem.

Exercise_largeTile_4

Pohyb a příjem tekutin

Udržovat rovnováhu tekutin v těle je při dialýze nesmírně důležité. Protože při sportovních aktivitách ztrácí tělo více tekutin než obvykle, měli byste se poradit se svým lékařem o tom, zda a jak při cvičení změnit množství přijímané tekutiny, abyste zůstali hydratovaní a vyhnuli se nerovnováze tělesných tekutin. Dialyzovaní pacienti musí často svůj příjem tekutin omezovat, proto se o případné úpravě pitného režimu poraďte s lékařem nebo zdravotní sestrou.

Kam dál?

Adopting_diet_600x260.png

Strava a dialýza

Vhodná ledvinová dieta může významně přispět k vaší tělesné i psychické pohodě. Přečtěte si více o stravě a dialýze.

Traveling_small_tile_600x260.png

Cestování s dialýzou

S chronickým onemocněním ledvin můžete i nadále cestovat. Přečtěte si více o cestování na dialýze. 

Intimacy_small_tile_600x260.png

Intimní život

Dialýza vám nemusí bránit v intimním životě. Přečtěte si více o intimním životě a dialýze.