Seznamte se s možnostmi léčby

Výběr správné léčby chronického onemocnění ledvin, která bude v souladu s vašimi tělesnými, psychickými i životními potřebami, je klíčem ke spokojenému a kvalitnějšímu životu.

Většina osob s chronickým onemocněním ledvin se léčí dialýzou, kterou podstupují doma nebo v dialyzačním středisku. Dialýza je proces, při kterém se z krve odstraňují odpadní látky a tekutiny,  které ledviny již nemohou samy odfiltrovat. Při dialýze se krev filtruje přes membránu, která napodobuje funkci zdravé ledviny. Tato membrána může být syntetická, jako je například dialyzační filtr, nebo přirozeného původu, jako je peritoneální membrána neboli pobřišnice. Během léčby dialýzou přecházejí malé odpadní produkty z krve skrz membránu do tekutiny zvané dialyzát, čímž se vaše krev čistí.

 

1. BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Peritoneal Dialysis (PD) at Home.png

Domácí peritoneální dialýza (PD)

Peritoneální dialýza využívá k čištění krve vaši pobřišnici (peritoneální membránu), která funguje jako přirozený filtr, a dialyzační roztok přivedený do břišní dutiny. Díky tomu můžete peritoneální dialýzu provádět doma, v práci nebo na cestách, ať už sami, nebo s pomocí ošetřující osoby. Peritoneální dialýza může probíhat během dne nebo ve spánku, takže si budete moci ošetření naplánovat tak, aby vám nezasahovalo do běžných denních aktivit. Peritoneální dialýza se obvykle provádí každý den.

Treatment options page - Home Hemodialysis HD.jpg

Domácí hemodialýza (HHD)

Při domácí hemodialýze se krev filtruje s pomocí přístroje a syntetické membrány zvané dialyzátor. Také hemodialýzu lze provádět v domácích podmínkách, a to během dne či ve spánku. S ošetřením vám obvykle pomáhá pečující osoba. Vzhledem k tomu, že nepotřebujete asistenci lékaře, můžete léčebný rozvrh přizpůsobit svému zaměstnání, studiu nebo jiným aktivitám. Domácí hemodialýza se provádí třikrát až šestkrát týdně.

1. BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_In-Centre Haemodialysis (In-Centre HD).png

Hemodialýza v dialyzačním středisku (HD)

Hemodialýza v dialyzačním středisku probíhá pod dohledem lékaře, obvykle třikrát týdně po dobu tří až pěti hodin. Po celou dobu ošetření jste pod dozorem lékaře a zdravotnického personálu, kterému můžete klást otázky. V místnosti budou kromě vás přítomni i další dialyzovaní pacienti.

Možnosti léčby

Porovnejte možnosti dialyzační léčby

Mějte na paměti, že ne každý typ dialýzy bude vyhovovat vašim tělesným, zdravotním, psychickým a životním potřebám. Každý z léčebných postupů má své výhody i svá omezení. Abyste se ujistili, že je vaše volba správná, promluvte si o nich se svým lékařem.

Porovnejte možnosti dialyzační léčby
1. BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Other Chronic Kidney Disease (CKD) Treatment Options.png

Další možnosti léčby chronického onemocnění ledvin

Kromě dialýzy můžete zvážit i jiné možnosti léčby. Splňujete-li potřebné podmínky, můžete uvažovat také o transplantaci ledvin. Vhodnou volbou může být i konzervativní péče bez dialýzy.

0. BAXTER_DTP_Frontpage_Live Well on Dialysis.png

Kvalitní život s dialýzou

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z možností léčby, zásadním předpokladem pro spokojený život s chronickým onemocněním ledvin bude vaše tělesná a psychická pohoda. Dalším krokem na vaší cestě je zjistit, jak si osvojit zdravý životní styl a žít podle svých představ.