Hemodialýza v dialyzačním středisku (HD)

Hemodialýza v dialyzačním středisku je léčebný postup, při kterém se krev filtruje mimo vaše tělo skrze dialyzátor, což je syntetický filtr umístěný v dialyzačním přístroji. Zde se můžete o tomto typu léčby dozvědět více.

Co je hemodialýza v dialyzačním středisku?

Hemodialýza je druh dialýzy, při kterém se krev filtruje mimo tělo pomocí přístroje a dialyzátoru, což je umělý filtr, který plní funkci ledviny.

5. How does ICHD HD work.jpg

Jak probíhá hemodialýza v dialyzačním středisku?

Při léčbě hemodialýzou v dialyzačním středisku docházíte na ošetření obvykle třikrát týdně. Každé ošetření trvá tři až pět hodin v závislosti na dialyzačním plánu, který vám předepsal lékař. Během léčby se o vás bude starat zdravotní sestra a lékař.

6. Options for in-centre HD.jpg

Výběr dialyzačního střediska

Většina dialyzačních středisek poskytuje dialyzační ošetření v denních hodinách, několik málo pracovišť však umožňuje také léčbu během noci. Protože noční dialýza zůstává prozatím okrajovou možností, budete s největší pravděpodobností podstupovat dialýzu během denních hodin v závislosti na provozní době střediska. Dny a časy jednotlivých ošetření vám budou přiděleny podle volných termínů.

In_centre_HD_largeTile_4

Příprava na hemodialýzu v dialyzačním středisku

Před zahájením pravidelných ošetření v dialyzačním středisku podstoupíte drobný chirurgický zákrok, při kterém vám chirurg pod kůží vytvoří cévní přístup pro dialýzu, tak zvanou fistuli. Fistule umožní průtok nefiltrované krve z vašich cév přes dialyzační přístroj a návrat vyčištěné krve zpět do cév. Přístup do fistule se zajišťuje  zavedením jehly do každé z jejích dvou cév.

In_centre_HD_largeTile_5

Výhody hemodialýzy v dialyzačním středisku

Hemodialýza v dialyzačním středisku probíhá pod dohledem ošetřujícího personálu, který o vás bude po dobu jejího průběhu pečovat. Tento čas můžete využít ke spánku, k četbě, práci na notebooku, poslechu hudby nebo k jiným oblíbeným činnostem. Budete mít také příležitost pohovořit si s dalšími lidmi na dialýze, vyměnit si s nimi informace a sdílet své zkušenosti s průběhem léčby.

Kam dál?

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Peritoneal-Dialysis-(PD)-at-Home_small-tiles.png

Peritoneální dialýza

Některé typy hemodialýzy můžete provádět v domácím prostředí. Zjistěte více o peritoneální dialýze.

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Home-Haemodialysis-(Home-HD)_small-tiles.png

Domácí hemodialýza (HDD)

Také hemodialýzu můžete provádět v pohodlí svého domova. Zjistěte více o domácí hemodialýze  (HHD).

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Other-Chronic-Kidney-Disease-(CKD)-Treatment-Options_small-tiles.png

Ostatní možnosti léčby

Pokud se svým lékařem dospějete k rozhodnutí, že pro vás dialýza není vhodná, existují i další možnosti léčby chronického onemocnění ledvin. Zjistěte o nich vice.

Rectangle 7.png

Spokojený život s dialýzou

Abyste z léčby získali maximum, je třeba o sebe dobře pečovat. Zjistěte, jak se v průběhu léčby udržíte tělesně i psychicky v kondici.