Domácí hemodialýza (HHD)

Domácí hemodialýza je léčebný postup, při kterém se krev filtruje mimo vaše tělo skrze dialyzátor, což je syntetický filtr umístěný v dialyzačním přístroji. Zde se můžete dozvědět více o tom, jak tato léčba probíhá v domácích podmínkách.

Co je domácí hemodialýza?

Hemodialýza je druh dialýzy, při kterém se k filtrování krve používá dialyzační přístroj a dialyzátor – syntetický filtr, který zastává funkci ledviny.

6. How does Home HD work (1).jpg

Jak budu provádět domácí hemodialýzu?

Pokud je pro vás domácí hemodialýza nejvhodnějším způsobem léčby, váš ošetřující tým vás vyškolí v tom, jak si připravit dialyzační přístroj a další vybavení, jak správně zavést jehly a jak úspěšně provést ošetření.

 

Home_HD_largeTile_3

Domácí hemodialýza vám může přinést více svobody

Ve srovnání s dialýzou v dialyzačním středisku vám domácí hemodialýza umožní snáze přizpůsobit léčbu svým oblíbeným aktivitám. S domácí hemodialýzou budete moci i cestovat. Dříve, než se pustíte do plánování aktivit a výletů, si o nich promluvte se svým ošetřujícím lékařem. Jistě vám bude moci poskytnout více informací o tom, jak vést co nejaktivnější život, aniž byste ohrozili své zdraví.

Home_HD_largeTile_4

Tělesná příprava na domácí hemodialýzu

Před zahájením hemodialyzačních ošetření v domácím prostředí absolvujete čtyři až šest týdnů dlouhé školení, které vás připraví na bezpečné a úspěšné provádění léčby. Zdravotní tým zaškolí také vaši pečující osobu, která vám obvykle bude při domácí hemodialýze asistovat.

Před zahájením léčby podstoupíte drobný chirurgický zákrok, při kterém vám chirurg pod kůží vytvoří cévní přístup pro dialýzu, takzvanou fistuli. Fistule umožní průtok nefiltrované krve z vašich cév přes dialyzační přístroj a návrat vyčištěné krve zpět do cév. Přístup do fistule se zajišťuje zavedením jehly do každé z jejích dvou cév.

Home home hemodialysis -  Preparing your home for Home HD

Úprava domova pro domácí hemodialýzu

Abyste mohli domácí hemodialýzu provádět bezpečně a efektivně, musíte mít doma vyhrazené místo k ošetření, které budete udržovat vždy čisté. Budete také potřebovat židli nebo lůžko, na kterých se vám bude během procedury pohodlně sedět nebo ležet, a telefon, abyste v případě potřeby mohli kontaktovat svého ošetřujícího lékaře nebo nefrologickou sestru. V místě, kde budete provádět dialýzu, budete také muset upravit elektrické připojení podle požadavků vašeho dialyzačního přístroje a zajistit snadno přístupný přívod vody a odvod odpadních vod do kanalizace. Tým HHD vám pomůže zjistit, co je třeba udělat, aby byl tento postup možný.

S rozhodováním o nejlepším místě pro léčbu a uložení spotřebního materiálu vám pomůže zdravotník, který vás pravděpodobně osobně navštíví.

Home_HD_largeTile_6

Výhody domácí hemodialýzy

Domácí hemodialýza pro vás může být nejlepší možností léčby, pokud ji umožňuje váš zdravotní stav a životní styl. Provádění dialýzy v prostředí, které je vám důvěrně známé, vám přináší více pohodlí a svobody a možnost obrátit se v případě potřeby na odbornou pomoc zvyšuje pocit bezpečí. Domácí ošetření vám také ušetří čas, který byste při léčbě v dialyzačním středisku strávili na cestách.

Kam dál?

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Peritoneal-Dialysis-(PD)-at-Home_small-tiles.png

Domácí dialýza

V domácím prostředí lze provádět i jiné typy dialýzy. Zjistěte více o peritoneální dialýze.

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_In-Centre-Haemodialysis-(In-Centre-HD)_small-tiles.png

Hemodialýza v dialyzačním centru

Možná byste raději dali přednost ošetření v nedalekém dialyzačním středisku. Zjistěte o tomto druhu léčby více.

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Other-Chronic-Kidney-Disease-(CKD)-Treatment-Options_small-tiles.png

Ostatní možnosti léčby

Pokud se svým lékařem dospějete k rozhodnutí, že pro vás dialýza není vhodná, existují i další možnosti léčby chronického onemocnění ledvin. Zjistěte o nich více.

Rectangle 7.png

Spokojený život s dialýzou

Abyste z léčby získali maximum, je třeba o sebe dobře pečovat. Zjistěte, jak se v průběhu léčby udržíte tělesně i psychicky v kondici.