Ledviny a lupusová nefritida

Třebaže lupus patří k onemocněním, která se vyskytují jen vzácně, je jednou z významných příčin chronického poškození ledvin a jejich selhání. Včasná léčba a důsledné dodržování zdravých návyků však mohou postižení ledvin výrazně zpomalit.

Když se řekne lupus…

Lupus je vzácné onemocnění, které postihuje přibližně pět osob z tisíce. Není proto žádným překvapením, že o něm mnozí lidé nikdy neslyšeli nebo si ho kvůli názvu pletou s lupénkou. Avšak zatímco lupénka je nepříjemné, ale život neohrožující kožní onemocnění, lupus může poškozovat všechny tělesné orgány, včetně těch životně důležitých. Přesná příčina lupusu není známá, určitý podíl na jeho vzniku však mají ženské pohlavní hormony. Až 90 % pacientů jsou proto ženy.

Lupus, celým názvem systémový lupus erythematodes, patří mezi autoimunitní onemocnění. Projevuje se střídáním období klidu s epizodami (tzv. atakami), při nichž organismus vytváří protilátky proti vlastním tělesným tkáním, které chybně vyhodnotí jako cizorodé, napadá je a působí v nich rozsáhlé záněty. Cílem nesprávné imunitní reakce může být kterýkoli z orgánů, nejčastěji však lupus postihuje kůži, oběhovou soustavu, plíce nebo ledviny. A právě zánětlivé postižení ledvin v důsledku lupusu, takzvaná lupusová nefritida, je jednou z nejzávažnějších komplikací tohoto onemocnění.

lupus

 

Lupusová nefritida a její léčba

Známky poškození ledvin, jako je jejich snížená funkce nebo výskyt krve či bílkoviny v moči, jsou časté již v raných stadiích onemocnění. Uvádí se, že v době stanovení diagnózy jsou přítomny u přibližně čtvrtiny až poloviny nemocných, třebaže mnozí z nich nepociťují žádné tělesné obtíže. V průběhu onemocnění, které je celoživotní, se lupusová nefritida rozvine přibližně u dvou třetin dospělých pacientů s lupusem a přibližně u pětiny z nich pak dochází k ledvinovému selhání.

V případě podezření na postižení ledvin ošetřující lékař většinou doporučí provést biopsii. Teprve mikroskopické vyšetření totiž může zjistit povahu poškození - tedy zda se jedná o akutní, nebo chronický stav - a také určit jeho míru. Odběr malého kousku ledvinové tkáně se provádí v lokální anestezii během krátké hospitalizace na nefrologickém oddělení. Samotný zákrok trvá několik minut, po jeho ukončení je ale třeba až do příštího dne odpočívat na lůžku a dostatečně pít. Ledvina se v místě odběru zhojí zhruba za jeden až dva týdny; větší tělesné námaze se proto musíme vyhýbat ještě dalších 14 dní po biopsii. Přibližně stejně dlouho trvá zpracování a vyhodnocení výsledků. 

Způsoby léčby lupusové nefritidy se odvíjejí od stupně postižení ledvin. U méně závažného poškození může ošetřující lékař navrhnout úpravy jídelníčku, zejména omezení denního příjmu soli. Důležitá je také pravidelná kontrola krevního tlaku. Neléčený vysoký tlak, který může být způsoben mimo jiné právě probíhajícím onemocněním ledvin, totiž může jejich poškození významně urychlit. Pacientům, které trápí otoky, může lékař předepsat léky podporující odvodnění. Při závažnějším postižení ledvin je nezbytné začít podávat  léky k utlumení imunitního systému. Léčbu ošetřující lékař přizpůsobuje postupu nemoci i celkovému zdravotnímu stavu každého pacienta. V případě, že ledviny již nezvládají dostatečně čistit krev, je nutné zahájit dialýzu.

Lze lupusové nefritidě předcházet?

Chránit se před lupusovou nefritidou znamená především snižovat riziko dalších atak lupusu. Protože onemocnění citlivě reaguje na vnější i vnitřní vlivy jako jsou infekce nebo nadměrná zátěž, je důležité starat se o svou tělesnou i psychickou pohodu. Při takzvaném relapsu, tedy v období, kdy je nemoc aktivní, je třeba především hodně odpočívat a dodržovat předepsanou léčbu. Při remisích, tedy obdobích ústupu projevů nemoci, lékaři doporučují obnovit přiměřenou tělesnou aktivitu.

Ke spouštěčům nepřiměřené imunitní reakce patří také sluneční záření. Při pobytu venku za slunečných dní je proto třeba dbát na zakrytí pokožky a používat krém s vysokým ochranným faktorem.

Pacientům s lupusem se také doporučuje pravidelné očkování proti chřipce a ženy s tímto onemocněním by se měly vyhnout užívání hormonální antikoncepce. 

Ne vždy se podaří dalším atakám včetně lupusové nefritidy zcela zamezit. Spolupráce s ošetřujícím lékařem a dodržování léčebných pokynů však pomohou nejen snáze kontrolovat projevy samotného onemocnění, ale také udržet tolik potřebnou pozitivní mysl.

18. června 2021