ROZHOVOR: Z domácí dialýzy se stal běžný denní zvyk, nebrání mi ani v cestování

V předchozím díle našeho rozhovoru s panem B., který se už devět měsíců léčí pomocí automatické peritoneální dialýzy, jsme se ptali především na podrobnosti týkající se samotné dialyzační léčby. Zajímalo nás ale také, jaké změny život s dialýzou přináší. Odpovědi na tyto otázky najdete v druhé, závěrečné části našeho rozhovoru.

Změnil se nějak váš pracovní život?

Zpočátku jsem docházel do zaměstnání. Z nějakého důvodu – snad v důsledku dlouhého sezení u počítače nebo kvůli nutnosti nosit méně pohodlnou obuv – mi ale začaly otékat nohy. Rozhodl jsem se proto zůstat přechodně doma, kde vlastně nyní trávím téměř veškerý čas.

Jak vlastně vypadá váš běžný den?

Mám velkou spoustu zálib, kterým se můžu i nadále nerušeně věnovat. Mým velkým koníčkem je železniční modelářství, kterému věnuju spoustu času. Jsem také trenérem hokejbalu. Trénovat teď kvůli koronaviru nemůžeme, věnuju se ale školení dalších trenérů, přípravám tréninků a starám se o nákup hokejek a dalších pomůcek pro hru. Rozhodně se tedy nenudím a nad dialýzou nepřemýšlím víc, než je nutné.

Zmínil jste pozastavení hokejbalových tréninků v souvislosti s koronavirem. Zasáhla epidemie do vašeho života ještě jiným způsobem?

Žádnou větší změnu nepociťuju. Většinu času jsem trávil doma už před karanténou a k lékaři dojíždím jednou za tři týdny, stejně jako předtím. Stejně jako dřív jezdím autem, do Zlína je to od nás jen pár kilometrů. Jediný rozdíl je v používání roušek a ve zpřísněných hygienických opatřeních.

Zázemí pro domácí dialýzu pana B.
Zázemí pro domácí dialýzu pana B.

K dialýze potřebujete pomůcky a spotřební materiál. Jak ho objednáváte a kde ho skladujete?

Objednávám ho u zdravotní sestry, buď při návštěvě ambulance, nebo telefonicky. Zásilky se doručují jednou za měsíc, je proto třeba mít zásoby všeho potřebného přibližně na jeden měsíc dopředu.

Spotřební materiál zabere poměrně dost místa. Něco málo mám uložené v ložnici, větší část pak skladuju v garáži.

Musel jste provést nějaké úpravy jídelníčku?

Omezil jsem uzeniny, a abych předcházel otokům, méně piju. Vyhýbám se také většímu množství nápojů s bublinkami.

Máte už vyzkoušené, jak se s dialýzou cestuje?

Nedávno jsme byli autem na třídenní návštěvě u příbuzných. Všechno, co jsem s sebou potřeboval pro dialýzu, jsem vměstnal do dvou kufrů – jeden jsem použil na přepravu přístroje, který má odhadem asi 30 kilogramů, do druhého jsem sbalil vaky a další materiál. Cestování tedy není nijak komplikované.

Peritoneální dialýza vás nemusí omezovat ani při cestování
Peritoneální dialýza vás nemusí omezovat ani při cestování

Peritoneální dialýza vám umožňuje vést i nadále rozmanitý život. Co byste na závěr vzkázal lidem, které tato léčba teprve čeká?

Jak jsem už zmiňoval, dialýze věnuju jen tolik pozornosti, kolik je opravdu nezbytné. Je samozřejmě potřeba dodržovat léčbu i pokyny lékaře, ale důležité je se soustředit především na to, co mě baví a naplňuje.

19. května 2021